Μαϊάμι Χιτ: Κατέρριψαν τα «γεράκια» (videos)

Τη δεύτερη ήττα τους σε ένδεκα παιχνίδια γνώρισαν οι Ατλάντα Χοκς, καθώς οι Μαϊάμι Χιτ δεν είχαν όρεξη για… αστεία στο 101-92 του «AmericanAirlines Arena».

Τα «γεράκια» προηγήθηκαν με 65-63 στα μέσα της τρίτης περιόδου και γενικά διεκδίκησαν τη νίκη μέχρι το συγκεκριμένο χρονικό σημείο. Ακολούθησε, όμως, επιμέρους 17-4 των πρωταθλητών NBA, που δεν κινδύνευσαν σε ολόκληρο τέταρτο 12λεπτο. Έτσι προωθήθηκαν στο 14-5 συνολικά και στο 10-1 σε εντός έδρας ματς, ενώ οι Χοκς υποχώρησαν στο 12-6 και έμειναν 1.5 επιτυχία μακριά από τους πρωτοπόρους της Southeast.

Πάντως οι Χιτ θα μπορούσαν να είχαν «καθαρίσει» τον αγώνα από το πρώτο ημίχρονο, αν δεν αστοχούσαν σε πλειάδα βολών. Είναι χαρακτηριστικό πως σημείωσαν 64% στα σουτ εντός παιδιάς στο 24λεπτο, ενώ ολοκλήρωσαν το παιχνίδι  με 58.2%.

Ξεχώρισε ο Λεμπρόν Τζέιμς με 27 πόντους και 10/16 σουτ, ενώ ο Ντουέιν Ουέιντ είχε 26 με 11/13. Μόλις 9 πρόσφερε ο Σέιν Μπατίερ, αλλά πέτυχε 2 τρίποντα στο καταλυτικό 17-4. Ακόμα, ο Κρις Μπος είχε double-double 14 πόντων και 10 ριμπάουντ. Ακολούθησαν οι Νόρις Κόουλ με 10 πόντους, Μάριο Τσάλμερς με 4, Ρέι Άλεν (1/8 σουτ), Ρασάρντ Λιούις και Μάικ Μίλερ με 3, ενώ ο Τζόελ Άντονι «έγραψε» 2. Αντίθετα, ο Ουντόνις Χάσλεμ αποκλείστηκε εξαιτίας ίωσης.

Για τους εκπρόσωπους της Ατλάντα, ο Τζος Σμιθ πέτυχε 22 πόντους με 4/5 τρίποντα, αν και ξεκίνησε το 2012-13 με 8/21 σχετικά σουτ! Στους 20 πόντους και στα 11 ριμπάουντ έφτασε ο Αλ Χόρφορντ. Ακόμα, ο Ντε Σόουν Στίβενσον σημείωσε 12 πόντους, οι Τζεφ Τιγκ και Λου Ουίλιαμς 11, ο Άντονι Μόροου 6, ο Ντέβιν Χάρις 4, οι Τζον Τζένκινς, Ζοάν Πετρό και Άντονι Τόλιβερ 2, ενώ ο Ζάζα Πατσούλια δεν σκόραρε. Εκτός έμεινε, όπως είχε προαναγγελθεί, ο Κάιλ Κόρβερ.

Τένις: Πτώση για Τσιτσιπά
Κηφισιά: Τέλος ο Μπράτσος
Super League: Επικυρώνεται η βαθμολογία - Απόφαση για το νέο πρωτάθλημα
ΠΑΟΚ, Μικρός Γιαννάκης: «Να πάρει το Conference ο Ολυμπιακός και την Euroleague ο Παναθηναϊκός»