Μινεσότα Τίμπεργουλφς: Εύκολο πέρασμα από «Wells Fargo» (videos)

Πήραν το προβάδισμα από το πρώτο 12λεπτο και οι Μινεσότα Τίμπεργουλφς συνέτριψαν με 105-88 τους Φιλαδέλφεια 76ερς στο «Wells Fargo Center».

Η ομάδα του Νταγκ Κόλινς, άλλωστε, ήταν απογοητευτική. Είναι χαρακτηριστικό πως οι 13,986 θεατές αποδοκίμασαν τους «σίξερς», όσο κυλούσε ο χρόνος και οι «λύκοι» κρατούσαν το προβάδισμα. Μάλιστα, στο τέλος του αγώνα κορυφώθηκαν οι «μουρμούρες» και τα αρνητικά συνθήματα των φίλων των 76ερς, οι οποίοι υποχώρησαν στο 10-8. Παράλληλα οι Τίμπεργουλφς προωθήθηκαν στο 8-8.

Η διαφορά έγινε διψήφια από την πρώτη περίοδο, καθώς οι εκπρόσωποι της Μινεάπολις ήταν «θανατηφόροι» από τη γραμμή των τριών πόντων. Σημειώνουμε πως ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 13/25 τρίποντα και 41/77 σουτ εντός παιδιάς, ενώ σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο διατήρησαν τουλάχιστον +14!

Παραγωγικά ξεχώρισε ο Αλεξέι Σβεντ με 4 «βόμβες»  και 17 πόντους. Στους 16 πόντους έφτασε ο Τζος Χάουαρντ πραγματοποιώντας το καλύτερο παιχνίδι του με τη φανέλα των «λύκων». Ακόμα, ο Ντάντε Κάνινγχαμ πέτυχε 13 πόντους, ο Χοσέ Μπαρέα 11 συν 10 ασίστ, οι Λουκ Ριντνάουρ, Μάλκολμ Λι και Ντέρικ Ουίλιαμς 10, οι Νίκολα Πέκοβιτς και Γκρεγκ Στιέμσμα 6, ενώ ο Λου Αμούντσον δεν «έγραψε».

Στους 6 πόντους με 2/10 σουτ έμεινε ο Κέβιν Λοβ, αλλά η Τίμπεργουλφς δεν χρειάστηκαν ένα ακόμα double-double του Αμερικανού διεθνή. Ούτε η νέα απουσία του Αντρέι Κιριλένκο εξαιτίας ενοχλήσεων στη μέση στοίχισε.

Για τον σύλλογο της Φιλαδέλφειας, ο Έβαν Τέρνερ σημείωσε 19 πόντους, ο Τζέισον Ρίτσαρντσον 14, ενώ οι Τζρου Χολιντέι και Θάντεους Γιανγκ είχαν από 13. Στους 6 σταμάτησαν οι Λαβόι Άλεν, Σπένσερ Χάους και Ντορέλ Ράιτ, στους 4 ο Νταμιέν Ουίλκινς και Άρνετ Μάλτρι, στους 2 ο Μάλικ Ουέινς, στον έναν ο Κουάμε Μπράουν και στους… μηδέν ο Ρόγιαλ Άιβι. Δεν ξεπέρασε ενοχλήσεις σε δάκτυλο του αριστερού ποδιού ο Νικ Γιανγκ, οπότε δεν πήρε μέρος στον αγώνα. Επίσης, ο Κόλινς παραδέχθηκε πως εξετάζει περίπτωση υποβιβασμού του Μάλτρι στην D-League.

AEK: Η όμορφη «κιτρινόμαυρη» ιστορία του Τάσου με τη φανέλα του Σαμπανάτζοβιτς
Γκιώνης: Συγκλονιστική φωτογραφία με την ελληνική σημαία μετά την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες