Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς: Μάστορες της παράτασης (video)

Έμειναν πίσω με 18 πόντους, αλλά οι Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς ανέβηκαν στο 4-0 σε αγώνες που κρίνονται στον έξτρα χρόνο κερδίζοντας με 118-112 (102-102 κ.α.) τους Σάρλοτ Μπόμπκατς.

Μόλις 5:17 πριν από το τέλος του 48λεπτου, οι «αγριόγατες» ήταν μπροστά με 97-79. Όλα έδειχναν πως οι Μπόμπκατς θα επιστρέψουν στις νίκες και πως θα ανέβουν στο 8-8, αλλά τελικά υποχώρησαν στο 7-9. Οι Μπλέιζερς ισοφάρισαν με τρίποντο του Λουκ Μπάμπιτ, 22.8 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης, και κυριάρχησαν απόλυτα στο έξτρα πεντάλεπτο, οπότε προωθήθηκαν στο 8-10.

Συνολικά ξεχώρισε ο Λα Μάρκους Όλντριτζ με 25 πόντους, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 μπλοκ. Στους 24 πόντους και στις 9 ασίστ έφτασε ο rookie Ντάμιαν Λίλαρντ. Ακόμα, ο Ουες Μάθιους σημείωσε 19 πόντους και ο Νικολά Μπατούμ 17. Ακολούθησαν οι Μπάμπιτ με 9, Ουίλ Μπάρτον με 7, Τζόελ Φρίλαντ με 6, Μέγερς Λέοναρντ με 4, Σάσα Πάβλοβιτς με 2, ενώ οι Νόλαν Σμιθ και Τζέι Τζέι Χίκσον πρόσφεραν από 2 πόντους.

Πάντως οι εκπρόσωποι του Σάρλοτ ξεκίνησαν τον αγώνα με 20-6. Επίσης, ο Τζέραλντ Χέντερσον επέστρεψε στα παρκέ, έστω σαν αναπληρωματικός του Τζέφρι Τέιλορ, ύστερα από απουσία 13 ματς. Γενικά οι Μπόμπκατς διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι την κατάρρευση στο δεύτερο μισό του τέταρτου 12λεπτου.

Στα θετικά ήταν ο Μπεν Γκόρντον, ο οποίος πέτυχε 29 πόντους και συμπλήρωσε… 10,006 στην καριέρα του στο NBA. Στους 22 πόντους, στις 7 ασίστ και στα 5 ριμπάουντ έφτασε ο Κέμπα Ουόλκερ, αλλά αστόχησε σε σουτ σε νεκρό χρόνο, το οποίο θα έδινε τη νίκη στην ομάδα του. Δώδεκα πόντους (5/14 σουτ) είχε ο Μπάιρον Μάλινς, ενώ οι Ραμόν Σέσιονς και Τέιλορ πέτυχαν από 11. Στους 8 σταμάτησε ο Μπρένταν Χέιγουντ και ο Μάικλ Κιντ-Γκίλκριστ, στους 6 ο Μπίσμακ Μπιγιόμπο, στους 5 ο Χέντερσον (2/4 σουτ, 14:56) και στους… μηδέν ο Ντεσάνα Ντιόπ.

Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)