Νιου Γιορκ Νικς: Δεν χάνουν στο «Madison Square Garden» (video)

Κανείς δεν φαίνεται ικανός να κάμψει τους Νιου Γιορκ Νικς στο «Madison Square Garden». Οι Νεοϋοορκέζοι επιβλήθηκαν και των Φοίνιξ Σανς, με 106-99.

Το καλύτερο ξεκίνημα της τελευταίας 20αετίας τρέχουν οι Νικς, που έφθασαν αισίως στο 7-0 στα εντός των τειχών τους ματς. Οι «ήλιοι» προέρχονταν από δύο διαδοχικά διπλά στο «Madison Square Garden», αλλά αυτή τη φορά δεν τα κατάφεραν εξίσου καλά. Ο Καρμέλο Άντονι ήταν ασταμάτητος, με 34 πόντους, έξι ριμπάουντ, δύο ασίστ, άλλα τόσα κοψίματα και ένα κλέψιμο, ενώ ο Ρέιμοντ Φέλτον είχε 23 πόντους, εφτά ασίστ και τρία ριμπάουντ και ο Τάισον Τσάντλερ 15 πόντους και 13 ριμπάουντ. Μόλις ενάμισι λεπτό πρόλαβε να παίξει ο Ρασίντ Ουάλας, καθώς διαμαρτυρήθηκε έντονα για φάουλ που του χρεώθηκε σε μαρκάρισμα πάνω στο Λουίς Σκόλα και οι διαιτητές τον απέβαλαν, για 30ή φορά στην καριέρα του.

Οι Φοίνιξ Σανς βρέθηκαν να χάνουν με 59-42 στο ημίχρονο και παρά την αντεπίθεσή τους στο τελευταίο δωδεκάλεπτο δεν κατάφεραν τίποτα περισσότερο από το «μαζέψουν» τη διαφορά. Ο Μάρτσιν Γκορτάτ είχε 18 πόντους, 10 ριμπάουντ, αλλά και τέσσερα λάθη, ο Σάνον Μπράουν συνείσφερε 17 πόντους, εφτά ριμπάουντ και τρεις ασίστ. Στο 7-11 έμειναν οι φιλοξενούμενοι, γνωρίζοντας την τρίτη διαδοχική ήττα τους. Οι Νεοϋορκέζοι έχουν 12-4, με σερί τριών νικών.