Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς: «Έγραψε» ο Τζακ, θετικός ο Κάρι (videos)

Ο Κλέι Τόμπσον αστόχησε στα εννέα τελευταία σουτ του, αλλά πέτυχε 22 πόντους και πρωταγωνίστησε στο 103-92 των Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς εναντίον των Ιντιάνα Πέισερς στο καυτό «ORACLE Arena».

Συνολικά ο 22χρονος γκαρντ/φόργουορντ σημείωσε 4/13 δίποντα και 4/10 τρίποντα. Τα κενά διαστήματα του Τόμπσον υπερκάλυψε ο Στέφεν Κάρι, που πέτυχε το δεύτερο συνεχόμενο 20/10 του με 20 πόντους και 11 ασίστ. Αν και οι Πέισερς μείωσαν στους 6 πόντους στο τέταρτο 12λεπτο, οι «πολεμιστές» δεν ένιωσαν σοβαρή απειλή και προωθήθηκαν στο 10-6.

Απίστευτο τρίποντο σημείωσε ο Τζάρετ Τζακ σε νεκρό χρόνο στο τέλος της τρίτης περιόδου. Μόλις είχε… ρεζιλευτεί στο κέντρο του παρκέ με κλέψιμο του Ντι Τζέι Όγκουστιν, αλλά ήταν ακόμα πιο πίσω, όταν διαμόρφωσε το 82-72 με μακρινό σουτ. Οι εκπρόσωποι της Ιντιανάπολις ξεκίνησαν με 4-0 στο τέταρτο 12λεπτο, αλλά ο 29χρονος γκαρντ πέτυχε δύο σημαντικά καλάθια, συμπλήρωσε 18 πόντους με 8/9 σουτ και άνοιξε το δρόμο για τη νίκη.

Ακόμα, ο Καρλ Λάντρι σημείωσε 16 πόντους, ο Ντέιβιντ Λι 13 (4/12 σουτ) συν 12 ριμπάουντ, ο Χάρισον Μπαρνς 6, ο Φέστους Εζέλι 4, οι Ντρέιμοντ Γκριν και Κεντ Μπέιζμορ 2, ενώ ο Άντρις Μπιέντρινς δεν σκόραρε. Στα πιτς παραμένουν οι Άντριου Μπόγκουτ, Ρίτσαρντ Τζέφερσον και Μπράντον Ρας εξαιτίας τραυματισμών.

Τελευταία φορά πήραν προβάδισμα οι Πέισερς στο 42-41, που καταγράφηκε στα τελευταία λεπτά της δεύτερης περιόδου. Ο Ντέιβιντ Ουέστ «έγραψε» μεν 23 πόντους με 10/16 σουτ, αλλά δεν ήταν αρκετός. Στους 19 πόντους έφτασε ο Τζορτζ Χιλ και στους 15 ο Ρόι Χίμπερτ, που πέτυχε παράλληλα 5 μπλοκ. Ακολούθησαν οι Ίαν Μαϊνμί με 10, Λανς Στέφενσον και Τζέραλντ Γκριν με 8, Σαμ Γιανγκ με 5 και Όγκουστιν με 4. Δεν σκόραραν οι Πολ Τζορτζ (0/7) σουτ και Τάιλερ Χάνσμπροου (0/5 σουτ), κάτι που στοίχισε στον Φρανκ Βόγκελ και στους Πέισερς, οι οποίοι υποχώρησαν στο 8-9.

Παναθηναϊκός AKTOR: Αθλητικό θαύμα αυτό που πέτυχε το «τριφύλλι»
Το ESPN αποθεώνει το ΟΑΚΑ και τους φιλάθλους του Παναθηναϊκού (vid)
Ο Ερντογάν παρακολούθησε τον Παναθηναϊκό AKTOR κι επικοινώνησε με τον Αταμάν για συγχαρητήρια
Ρώμη: Προπονήθηκε με τον Ράφα Ναδάλ ο Στέφανος Τσιτσιπάς (vids)