Τορόντο Ράπτορς: Επιτέλους νίκη με Σανς (video)

Ντεμπούταρε ο Μικαέλ Πιετρούς και «μέτρησε» ο Χοσέ Καλντερσόν στο 101-97 των Τορόντο Ράπτορς σε βάρος των Φίνιξ Σανς στο «Air Canada Center».

Οι «πτερόσαυροι» βρέθηκαν στο -10 από το πρώτο 12λεπτο και όλα έδειχναν πως θα συμπληρώσουν σερί επτά ηττών εντός της τρέχουσας σεζόν. Ωστόσο ανάτρεψαν τα δεδομένα και ξεκίνησαν την τέταρτη περίοδο έχοντας πλεονέκτημα 4 πόντων. Βοήθησε και τρίποντο σε νεκρό χρόνο του Κάιλ Λόουρι, που διαμόρφωσε το 52-51 υπέρ των Σανς στο ημίχρονο.

Στο τέταρτο 12λεπτο, ο Καλντερόν «κουβάλησε» τους Ράπτορς προς το 4-13 με συνεχόμενους πόντους και ασίστ. Η διαφορά έφτασε στους 9 πόντους, αλλά οι «ήλιοι» μείωσαν σε 96-95, 1:30 λεπτό πριν από τη λήξη. Τότε ο Λόουρι σημείωσε σημαντικό κλέψιμο, ο Μάρτσιν Γκόρτατ αστόχησε σε μία βολή και ο Αντρέα Μπαρνιάνι «κλείδωσε» την πρώτη εντός έδρας νίκη των Ράπτορς εναντίον του συλλόγου του Φίνιξ από τον Ιανουάριο του… 2004 με 2/2 βολές.

Συνολικά, πάντως, ο Ιταλός φόργουορντ είχε 4 πόντους επιστρέφοντας στα παρκέ ύστερα από απουσία ενός αγώνα εξαιτίας ενοχλήσεων στον αριστερό αστράγαλο. Αντίθετα, ο Ντε Μαρ Ντε Ροζάν έφτασε στους 23, ο Αμίρ Τζόνσον στους 16, ο Λόουρι στους 15 και ο Καλντερόν στους 13. Ακόμα, ο Γιόνας Βαλαντσίουνας πέτυχε 8 πόντους, ο Τέρενς Ρος 7, ο Πιετρούς 6 με 2/7 σουτ σε 31 λεπτά, ο Λίνας Κλέιζα 5 και ο Εντ Ντέιβις 4.

Από την άλλη, οι Γκόρτατ, Τζάρεντ Ντάντλεϊ και Σάνον Μπράουν σημείωσαν από 14, ο Γκόραν Ντράγκιτς 13, ο Μάικλ Μπίσλι 12, οι Μαρκίεφ Μόρις, Λουίς Σκόλα και Σεμπάστιαν Τέλφερ 8, ενώ ο Ζερμέιν Ο’ Νιλ πρόσφερε 6. Δεν σκόραρε ο Πι Τζέι Τάκερ.

Πριν από την έναρξη του αγώνα, η διοίκηση των Σανς προχώρησε σε πρωτότυπη ανακοίνωση. Με αφορμή την πτώση στην πώληση εισιτηρίων στους εντός έδρας αγώνες των «ήλιων», οι εκπρόσωποι της Αριζόνα δεσμεύτηκαν πως θα επιστρέψουν τα χρήματα σε όσους αγοράσουν εισιτήριο για το ματς με τους Ντάλας Μάβερικς και δεν καλυφθούν από το θέαμα που θα παρακολουθήσουν!

Σκάνδαλο στην Ισπανία: Ύποπτοι για διαφθορά Μέσι, Πικέ, Ρουμπιάλες και Τσέφεριν