Φιλαδέλφεια 76ερς: Ασταμάτητος και στο Σάρλοτ ο Χολιντέι (videos)

Δεκαπέντε ασίστ μοίρασε ο Τζρου Χολιντέι και οδήγησε τους Φιλαδέλφεια 76ερς στο εκτός έδρας 104-98 σε βάρος των Σάρλοτ Μπόμπκατς.

Η 17η επιλογή του ντραφτ του 2009 πιέζει για μία θέση στο All Star Game, αλλά η νίκη δεν ήρθε εύκολα για τους «σίξερς». Το σκορ ήταν 81-81, 9:17 πριν από τη λήξη, αλλά οι εκπρόσωποι της Φιλαδέλφειας πήραν προβάδισμα με επιμέρους 14-6, το οποίο τους οδήγησε στον απολογισμό νικών-ηττών, 10-6. Αν και μείωσαν στους 4 πόντους, 1:11 πριν από το τέλος, οι Μπόμπκατς δεν απείλησαν και υποχώρησαν στο 7-8 με την τρίτη διαδοχική ήττα τους.

Καταλύτης ήταν ο Τζέισον Ρίτσαρντσον, που σημείωσε 4 τρίποντα στα τελευταία λεπτά εμποδίζοντας κάθε προσπάθεια αντεπίθεσης των «αγριόγατων», που προσπάθησαν να δώσουν χαρά στους 13,202 θεατές του «Time Warner Cable Arena». Ο Ρίτσαρντσον έφτασε στους 22 πόντους, αλλά ξεπεράστηκε από τον Έβαν Τέρνερ, ο οποίος συνέχισε τις θετικές εμφανίσεις με 25 πόντους (10/15 σουτ) και 10 ριμπάουντ.

«Διψήφια» ήταν και τα άλλα τρία μέλη της πεντάδας του Νταγκ Κόλινς, αφού ο Θάντεους Γιανγκ πέτυχε 15 πόντους, ο Χολιντέι 13 και ο Λαβόι Άλεν 10. Ακολούθησαν οι Νικ Γιανγκ με 9, Μαλίκ Ουέινς με 5, Ντορέλ Ράιτ με 3, Σπένσερ Χάους με 2 και Κουάμε Μπράουν με… μηδέν.

Στο πρώτο ημίχρονο, το προβάδισμα άλλαξε χέρια… 15 φορές, αλλά κοινή συνισταμένη ολόκληρης της αναμέτρησης ήταν η κυριαρχία των 76ερς στη ρακέτα. Συνολικά ο σύλλογος της Φιλαδέλφειας σημείωσε 54 πόντους με σουτ κοντά στο καλάθι. Συνολικά πέτυχαν 44/86 σουτ εντός παιδιάς.

Για τους Μπόμπκατς διακρίθηκε ο Μπεν Γκόρντον με 19 πόντους, ενώ ο Τζέφρι Τέιλορ ισοφάρισε πάλι ρεκόρ καριέρας με 16 πόντους. Στους 14 έφτασε ο Μπίσμακ Μπιγιόμπο, στους 13 ο Κέμπα Ουόλκερ, στους 10 οι Μπάιρον Μάλινς και Μάικλ Κιντ-Γκίλκριστ, στους 8 οι Μπρένταν Χέιγουοντ και Ραμόν Σέσιονς, ενώ ο Ντεσάνια Ντιόπ δεν σκόραρε.

Λίβερπουλ: Δάκρυσε ο Κλοπ διαβάζοντας γράμματα των οπαδών μετά το «αντίο» του (vid)
Σπόρτινγκ: Θέλει να κλείσει την καριέρα του στα «Λιοντάρια» ο Νάνι
Σκάνδαλο στην Ισπανία: Ύποπτοι για διαφθορά Μέσι, Πικέ, Ρουμπιάλες και Τσέφεριν