Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς: Δεν πρόλαβε ο Ιγκουοντάλα (videos)

Ξεπέρασαν μειονέκτημα δεκαπέντε πόντων, αλλά οι Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς κέρδισαν με 106-105 τους Ντένβερ Νάγκετς, έστω και με τη βοήθεια… βίντεο.

Οι Νάγκετς ήταν πίσω με 106-105, 0.5 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη. Η μπάλα έφτασε στα χέρια του Αντρέ Ιγκουοντάλα, που είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει με βολές, 3.4 δεύτερα πριν από το τέλος. Ο 28χρονος γκαρντ/φόργουορντ ευστόχησε στο τρίποντο και διαμόρφωσε προσωρινά το 108-106. Λίγα λεπτά αργότερα και αφού εξετάστηκε προσεκτικά το σχετικό βίντεο, το σκορ ξαναέγινε 106-105 υπέρ των «πολεμιστών», καθώς το τελικό σουτ του Ιγκουντάλα κρίθηκε εκπρόθεσμο.

Είναι χαρακτηριστικό πως οι «σβώλοι» πανηγύρισαν έξαλλα τη… νίκη, ενώ οι παίκτες των Ουόριορς περίμεναν την επανεξέταση του βίντεο. Τελικά δικαιώθηκαν και προωθήθηκαν στο 9-6, ενώ οι Νάγκετς του Τζορτζ Καρλ υποχώρησαν στο 8-8.

Όλα αυτά μετά το 81-66 υπέρ των φιλοξενούμενων, 4:18 πριν από τη λήξη της δεύτερης περιόδου. Οι Νάγκετς είχαν 61.2% στα σουτ εντός παιδιάς στο δεύτερο 12λεπτο και συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό στο ξεκίνημα του τρίτου, οπότε έφτασαν στο +15. Οι «πολεμιστές» πέτυχαν την ανατροπή και πήραν το προβάδισμα με 96-95 στα μέσα της τέταρτης περιόδου. Δεν άλλαξε άλλη φορά το προβάδισμα, αν και οι εκπρόσωποι του Ντένβερ απείλησαν μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Ξεχώρισε ο Ντέιβιντ Λι, καθώς έφτασε στους 31 πόντους με… 13/15 σουτ. Παράλληλα μάζεψε 9 ριμπάουντ και μοίρασε 6 ασίστ. Ακολούθησαν οι Κλέι Τόμπσον με 21 πόντους, Στέφεν Κάρι με 20 συν 10 ασίστ (σ.σ. το πρώτο double-double της σεζόν), ενώ ο Τζάρετ Τζακ είχε 18 πόντους. Στους 6 πόντους σταμάτησε ο Καρλ Λάντρι, ενώ οι Φέστους Εζέλι, Ντρέιμοντ Γκριν, Άντρις Μπιέντρινς και Τσαρλς Τζέκινς πέτυχαν από 2. Συνολικά οι Ουόριορς είχαν 44/86 σουτ.

Από την άλλη, ο Ιγκουντάλα σημείωσε 22 πόντους και ο Ντανίλο Γκαλινάρι 17. Δώδεκα πέτυχε ο Κόρεϊ Μπρούερ, 11 ο Τζαβέιλ Μακ Γκι, 10 ο Κενέθ Φαρίντ, 5 ο Τζόρνταν Χάμιλτον, 2 ο Αντρέ Μίλερ και… μηδέν ο Άντονι Ράντολφ. Από την πλευρά του, ο Κώστας Κουφός «έγραψε» 6 πόντους (3/3 σουτ), 5 ριμπάουντ, μία ασίστ και ένα μπλοκ σε δεκατέσσερα λεπτά.

Γλιτώνει τη χρεοκοπία ο Μπόρις Μπέκερ
Μπαίνει στο χειρουργείο ο Έντσο Φερνάντες
ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1