Μιλγουόκι Μπακς: Από το -27 στο «United Center» (video)

Εντός του τρίτου 12λεπτου, οι Μιλγουόκι Μπακς ήταν πίσω με 27 πόντους στο «United Center» των Σικάγο Μπουλς, αλλά σημείωσαν επική ανατροπή και κέρδισαν με 93-92!

Ο Ερσάν Ιλιασόβα «ξύπνησε» πετυχαίνοντας 14 από τους 18 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο. Πάντως, ο Εκπέ Ουντό σημείωσε το νικητήριο καλάθι, 57.5 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη, πριν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, Ριπ Χάμιλτον, «λυγίσει» υπό την πίεση του αποτελέσματος. Συγκεκριμένα ο 34χρονος γκαρντ δέχθηκε μπλοκ στην πρώτη ευκαιρία για νίκη και αστόχησε σε δύσκολο σουτ στη δεύτερη.

Όλα αυτά ύστερα από το 78-51 υπέρ των «ταύρων», 2:47 πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου. Τα «ελάφια» αντέδρασαν και μείωσαν στο 80-63 στο τέλος του τρίτου 12λεπτου. Απαιτήθηκε και επιμέρους σκορ 19-2, ώστε να ισοφαρίσουν σε 82-82, 6:57 πριν από τη λήξη της αναμέτρησης, πριν ολοκληρώσουν την ανατροπή και προωθηθούν στο 7-5. Την ίδια ώρα, οι εκπρόσωποι της «πόλης των ανέμων» υποχώρησαν στο 6-7 και απώλεσαν σερί 9 νικών σε ματς εναντίον των Μπακς!

Πλην του Ιλιασόβα, οι πρωτοπόροι της Central πήραν 11 πόντους από τους Ουντό, Μπένο Ούντριχ και Τζον Χένσον. Ο τελευταίος πήρε θέση στη βασική πεντάδα σε βάρος του Τούρκου φόργουορντ, ενώ ο Σάμουελ Ντάλεμπερτ επέστρεψε στο βασικό σχήμα του Σκοτ Σκάιλς, αλλά περιορίστηκε στους 2 πόντους. Κανονικά αγωνίστηκε ο Μπράντον Τζένινγκς, αλλά έμεινε στους 6 πόντους με 2/9 σουτ. Μόλις 10 πόντους σημείωσε ο Μόντα Έλις με 4/10 σουτ εντός παιδιάς. Ακόμα, ο Τομπίας Χάρις είχε 8 πόντους, όσους και ο Ντορόν Λαμπ. Με έξι ακολούθησε ο Μάικ Ντανλίβι Τζούνιορ και με 2 ο Λάρι Σάντερς.

Για τους Μπουλς, ο Χάμιλτον έφτασε στους 30 πόντους (σ.σ. ατομικό ρεκόρ για το 2012-13) με 12/24 σουτ. Ακολούθησαν οι Κάρλος Μπούζερ με 19 πόντους, Κερκ Χάινριχ με 17, Λουόλ Ντενγκ με 10, Ταζ Γκίμπσον και Τζίμι Μπάτλερ με 4 και Νέιτ Ρόμπινσον με 2. Μόλις 6 πόντους «έγραψε» ο Γιοακίμ Νοά, αλλά αποδείχθηκε θετικός εξαιτίας των 10 ριμπάουντ, 4 μπλοκ και 4 κλεψιμάτων.

Σωκράτης Παπασταθόπουλος: Βάζει τέλος στην καριέρα του - Πότε αποσύρεται
Basket League: Για τη «ζωή» του ο Κολοσσός, για την πρόκριση το Περιστέρι
Άρης - ΠΑΟΚ: «Συναγερμός» στη Θεσσαλονίκη - «Αστακός» η πόλη | «Ασπρόμαυρο» πάρτι στην Καμάρα
NBA: Στους τελικούς της Δύσης οι Μάβερικς με τρομερή ανατροπή