Σαν Αντόνιο Σπερς: Στη β’ παράταση τους Τορόντο Ράπτορς (video)

Με τον Τόνι Πάρκερ να πετυχαίνει τους έξι από τους 32 πόντους τους στη δεύτερη παράταση οι Σαν Αντόνιο Σπερς έκαμψαν με 111-106 την αντίσταση των Τορόντο Ράπτορς.

Συγκλονιστικός αγώνας έγινε στο «Air Canada Centre», με τα «σπιρούνια» να χρειάζονται τη βοήθεια δύο έξτρα πενταλέπτων για να φθάσουν στη νίκη και το 11-3. Ο 30χρονος Γάλλος είχε 14/27 σουτ εντός παιδιάς και συνολικά 32 πόντους, έξι ριμπάουντ και πέντε ασίστ, ενώ ο Τιμ Ντάνκαν σκόραρε 26 πόντους, κατέβασε πέντε ριμπάουντ, μοίρασε έξι ασίστ κι έκανε και δύο κοψίματα. Μόλις 5/15 σουτ εντός παιδιάς είχε ο Μανού Τζινόμπιλι, συν εφτά ριμπάυντ και πέντε ασίστ, με τους Σπερς να ολοκληρώνουν την αναμέτρηση με 44/103 σουτ!

Όχι πως οι Καναδοί είχαν καλύτερες επιδόσεις (40/110), με τον Ντε Μαρ Ντε Ροζάν να έχει 11/28 και 29 πόντους, εφτά ριμπάουντ και τρεις ασίστ και τον Αντρέα Μπαρνιάνι 2/19, συν οκτώ ριμπάουντ. Δεν έφθασαν, για τους γηπεδούχους, οι 22 πόντοι του Γιόνας Βαλαντσίουνας (εφτά ριμπάουντ, τρεις ασίστ κι άλλα τόσα κοψίματα) και οι 20 πόντοι του Κάιλ Λόουρι (οκτώ ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ) κι έμειναν στο 3-11.

Ο Βαλαντσίουνας, με βολές 24’’ πριν από το φινάλε της κανονικής διάρκειας, ισοφάρισε σε 88-88, αλλά οι φιλοξενούμενοι -με τον Τόνι Πάρκερ- δεν μπόρεσαν να σκοράρουν. Ο Αντρέα Μπαρνιάνι είχε την ευκαιρία να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του, το σουτ που επιχείρησε όμως δεν βρήκε στόχο. Πόντο πόντο κινήθηκαν οι δύο ομάδες στην πρώτη παράταση. Το Σαν Αντόνιο με τον Γκάρι Νιλ προηγήθηκε με 97-95, εννέα δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη, αλλά ισοφάρισε με λέι απ ο Ντε Μαρ Ντε Ροζάν. Τα «σπιρούνια» πήραν εξ αρχής το προβάδισμα στη δεύτερη παράταση και δεν το έχασαν σε κανένα σημείο της, φθάνοντας στη νίκη.

Χαλάει ο καιρός με πτώση θερμοκρασίας μέχρι το Σάββατο
Champions League: Η καρδιά της Ρεάλ Μαδρίτης δε λυγίζει - Επική πρόκριση στον τελικό!
Euroleague: Σπουδαίο "διπλό" και πρόκριση του Ολυμπιακού στο Final Four
ΑΕΚ: Απέκτησε την Σακραντζίγια