Χιούστον Ρόκετς: Ξεπέρασαν και… Λιν (videos)

Την ήττα με 93-89 γνώρισαν οι Σικάγο Μπουλς στο «Toyota Center» των Χιούστον Ρόκετς, αφού δεν μπόρεσαν να περιορίσουν τον γριπωμένο Τζέιμς Χάρντεν.

Ο Τζέρεμι Λιν είχε 2/9 σουτ, 4 πόντους και… μεγάλο πρόβλημα στο μαρκάρισμα του Νέιτ Ρόμπινσον. Στα τελευταία λεπτά ο προσωρινός κόουτς των Ρόκετς, Κέλβιν Σάμπσον, τον αντικατέστησε με τον Τόνεϊ Ντάγκλας, που πέτυχε το νικητήριο τρίποντο διαμορφώνοντας το 86-84, 1:11 πριν από το τέλος του παιχνιδιού. Οι «ρουκέτες» δεν απώλεσαν άλλη φορά το προβάδισμα και ανέβηκαν στο 5-7. Όλα αυτά μετά το 84-79, με το οποίο προηγήθηκαν οι «ταύροι»

Αν και αγωνίστηκε με ίωση, ο Χάρντεν κράτησε τους Τεξανούς μέσα στο ματς με 28 πόντους (8/14 σουτ), εκ των οποίων οι 16 καταγράφηκαν στο πρώτο 24λεπτο. Μεγάλη συμβολή είχε επίσης ο Τσάντλερ Πάρσονς με 18 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ ο Πάτρικ Πάτερσον είχε 20 και 8, αντίστοιχα. Οκτώ πόντους πέτυχε ο Γκρεγκ Σμιθ, στους 4 έμεινε ο Ομέρ Ασίκ εναντίον της προηγούμενης ομάδας του, ενώ ο Μάρκους Μόρις δεν «έγραψε». Στα πιτς έμειναν οι τραυματισμένοι Κόουλ Όλντριχ και Κάρλος Ντελφίνο.

Φυσικά, οι «ταύροι» συνεχίζουν χωρίς τον Ντέρικ Ρόουζ, αλλά το ξεκίνημα με 5-6 και το ενεργό σερί τριών ηττών προβληματίζουν τον Τομ Θίμποντο. Πάντως οι 21 πόντοι του Ρόμπινσον και οι 19 του Λουόλ Ντενγκ παραλίγο να φέρουν τη νίκη. Ακόμα, ο Κάρλος Μπούζερ σημείωσε double-double 13 πόντων και 15 ριμπάουντ. Στους 11 σταμάτησε ο Γιοακίμ Νοά, στους 9 ο Ταζ Γκίμπσον, στους 8 ο Τζίμι Μπάτλερ, στους 4 οι Κερκ Χάινριχ και Ριπ Χάμιλτον και στους… μηδέν ο Μάρκο Μπελινέλι.

Premier League: Συνέχεια στο… μαρτύριο της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ
Serie A: Βήμα Champions League η Αταλάντα
Ολυμπιακός: Πονοκέφαλος με Ορτέγκα ενόψει Άστον Βίλα