Εντυπωσιακή ανατροπή

Μεγάλη νίκη με 122-118 στην παράταση πήραν οι Θάντερ επί των Σανς στην Οκλαχόμα.

Το Φοίνιξ είχε καταφέρει να κρατήσει, έστω και οριακά (91-86), το προβάδισμα μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου. Οι Θάντερ, όμως, με μία δυνατή αντεπίθεση στο τελευταίο δωδεκάλεπτο, κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση, ισοφαρίζοντας σε 109-109, που ήταν και το σκορ της κανονικής διάρκειας του αγώνα. Στην παράταση οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι από τους Σανς και πήραν τη νίκη με 122-118, πετυχαίνοντας μία καταπληκτική ανατροπή.

Ο Τζο Μπαίντεν θα τιμήσει την Κέιτι Λεντέκι με το Προεδρικό Μετάλλιο της Ελευθερίας