Ατλάντα Χοκς: Μέτρησε μονάχα η νίκη (video)

Σε ένα μέτριο ματς, από άποψης θεάματος, οι Ατλάντα Χοκς κατέβαλαν τους Ορλάντο Μάτζικ με 81-72 στο «Philips Arena» και ανέβηκαν στο 5-4.

Οι εκπρόσωποι της Φλόριντα προηγήθηκαν για τελευταία φορά με το 37-35, 3:50 έπειτα από την έναρξη του δεύτερου 12λεπτου. Στη συνέχεια οι Χοκς έφτασαν στο 72-50, πριν… σβήσουν τις μηχανές και πάρουν μία εύκολη νίκη, αν και είχαν… 34/89 σουτ εντός παιδιάς. Άλλωστε οι Μάτζικ ευστόχησαν σε 31 από τις 82 του προσπάθειες και δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν την κακή βραδιά των γηπεδούχων.

Εν τέλει, ο Αλ Χόρφορντ πέτυχε 15 πόντους και μάζεψε 9 ριμπάουντ, ενώ ο Λου Ουίλιαμς ακολούθησε με 14 πόντους. Στους 9 έμειναν Τζεφ Τιγκ και Ιβάν Τζόνσον, στους 8 Ζάζα Πατσούλια και Ντέβιν Χάρις, στους 7 ο Άντονι Μόροου, στους 6 ο Τζος Σμιθ και στους 5 ο Κάιλ Κόρβερ. Δεν σκόραρε ο Ντε Σόουν Στίβενσον, που αγωνίστηκε με γρίπη, ούτε οι Τζον Τζένκινς, Μάικ Σκοτ και Άντονι Τόλιβερ.

Από τους Μάτζικ μονάχα ο Γκλεν Ντέιβις (11 πόντους, 7 ριμπάουντ) ήταν «διψήφιος». Ακόμα, ο Νίκολα Βούτσεβιτς (5 πόντους) μάζεψε 13 ριμπάουντ. Οκτώ πόντους «έγραψαν» οι Τζαμίρ Νέλσον, Ετουάν Μουρ, Μορίς Χάρκλες και Τζος Μακ Ρόμπερτς, 6 ο Άαρον Αφλάλο, 4 οι Άντριου Νίκολσον, Γκουστάβο Αγιόν και Ντε Κουάν Τζόουνς, ενώ οι Κάιλ Ο’΄Κιν και Τζέι Τζέι Ρέντικ είχαν από 2. Ο τελευταίος έμεινε στα 1/7 σουτ αγωνιζόμενος με ίωση.

Conference League: Η Φιορεντίνα πήρε προβάδισμα για την «OPAP Arena» με γκολ στο 91ο λεπτό
Παναθηναϊκός AKTOR: Ρεκόρ καριέρας ο Σλούκας, κορυφαίος πασέρ στα play offs - Συγκίνηση για τον Πάρη
Παναθηναϊκός AKTOR: Αφιέρωσε τη νίκη στον Πάρη ο Αταμάν - «Στο 5ο ματς το ΟΑΚΑ θα είναι φωτιά»
Άστον Βίλα - Ολυμπιακός 2-4: Αφεντικό για τον τελικό στην «OPAP Arena» με τεσσάρα