Λος Άντζελες Λέικερς: Triple double ο Κόμπι

Ο Κόμπι Μπράιαντ πέτυχε το 18ο triple double στην καριέρα του, οδηγώντας τους Λος Άντζελες Λέικερς στη νίκη με 119-108 επί των Χιούστον Ρόκετς.

Ο 34χρονος γκαρντ είχε συνολικά 22 πόντους, 11 ριμπάουντ και 11 ασίστ και συνέβαλε τα μέγιστα στην τέταρτη νίκη των «λιμνάνθρωπων» στα τελευταία πέντε παιχνίδια τους, από τότε δηλαδή που απομακρύνθηκε από τον πάγκο τους ο Μάικ Μπράουν. Ο Μάικ Ντ’ Αντόνι, πάντως, παρέμεινε για ακόμα έναν αγώνα στα αποδυτήρια, αφού εξακολουθεί να βρίσκεται στο στάδιο της ανάρρωσης από την εγχείρηση στην οποία υποβλήθηκε στο γόνατο. Η επάνοδός του στα παρκέ υπολογίζεται για αύριο (20/11). Πρώτος σκόρερ ήταν ο Ντουάιτ Χάουαρντ με 28 πόντους, ενώ είχε και 13 ριμπάουντ. Ο Πάου Γκασόλ συνείσφερε 17 πόντους και ξεπέρασε τους 15.000 στην καριέρα του στο ΝΒΑ, ενώ ο Μέτα Ουόρλντ Πις είχε 15π., τρία ριμπάουντ και δύο ασίστ. Δεν έπαιξε ο Στιβ Μπλέικ για τέταρτο διαδοχικό παιχνίδι, ούτε ο Στιβ Νας που συμπλήρωσε αισίως τα οκτώ ματς εκτός παρκέ.

Από τις «ρουκέτες», που έχουν αρνητικό σερί 4-6, ο Τσάντλερ Πάρσονς είχε 25 πόντους με 8/10 σουτ εντός παιδιάς και τρία ριμπάουντ, ο Τζέιμς Χάρντεν 20 πόντους, εφτά ασίστ, αλλά και πέντε λάθη, ενώ ο Τζέρεμι Λιν έμεινε στους πέντε πόντους με μόλις 2/9 σουτ εντός παιδιάς, αλλά είχε δέκα ασίστ. Τραυματίας αποχώρησε από το παρκέ ο Ομέρ Ασίκ, στο πρώτο ημίχρονο, αλλά επέστρεψε στην επανάληψη με πέντε ράμματα πάνω από το δεξί μάτι, για να τελειώσει με οκτώ πόντους και εννέα ριμπάουντ.

AEK: Η όμορφη «κιτρινόμαυρη» ιστορία του Τάσου με τη φανέλα του Σαμπανάτζοβιτς
Γκιώνης: Συγκλονιστική φωτογραφία με την ελληνική σημαία μετά την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες