Ντιτρόιτ Πίστονς: Πρώτη νίκη (videos)

Οι Φιλαδέλφεια 76ερς πραγματοποίησαν τη χειρότερη φετινή εμφάνισή τους και οι Ντιτρόιτ Πίστονς «άλωσαν» το «Wells Fargo Center» με 94-76.

Ενώπιον 11,879 θεατών, τα «πιστόνια» πήραν διαφορά από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και έφτασαν στο 52-34 στο ημίχρονο. Συνάντησαν την ελάχιστη δυνατή αντίσταση από τους «άψυχους» 76ερς και πέτυχαν εύκολα την πρώτη του νίκη εντός του 2012-13 ύστερα από 8 σερί ήττες. Αντίθετα, οι γηπεδούχοι υποχώρησαν στο 4-4.

Ο Γκρεγκ Μονρό κυριάρχησε στη ρακέτα με 18 ριμπάουντ, ενώ δεν παρέλειψε να πετύχει 19 πόντους με 7/16 σουτ. Επίσης, οι Ταϊσόν Πρινς και Μπράντον Νάιτ «έγραψαν» από 15 πόντους, ενώ ο Κάιλ Σίνγκλερ έφτασε στους 16 πόντους αντικαθιστώντας τον γριπωμένο Ρόντνι Στάκι στη βασική πεντάδα. Ακόμα, ο Κόρεϊ Μαγκέτι σημείωσε 9 πόντους, ο Τζέισον Μάξιελ 8, οι Ουίλ Μπάινουμ και Αντρέ Ντράμοντ 6, ενώ οι Γιόνας Γιερέμπκο, Κιμ Ίνγκλις και Κάιλ Μίντλετον δεν σκόραραν.

Αναφορικά με τους «σίξερς» ξεχώρισε το 29.8% στα σουτ εντός παιδιάς σε εντός έδρας αγώνα. Διασώθηκε μονάχα ο Λαβόι Άλεν με 14 πόντους, ενώ ο Τζρου Χολιντέι είχε 12 συν 7 ασίστ και 6 ριμπάουντ. Ακολούθησαν οι Τζέισον Ρίτσαρντσον και Νικ Γιανγκ με 7, ο Ντορέλ Ράιτ με 6, ο Σπένσερ Χάους με 5, ο Θάντεους Γιανγκ με 4, οι Κουάμε Μπράουν και Έβαν Τέρνερ με 3, οι Αρνέτ Μάλτρι και Μάλικ Ουέινς με 2 και ο Νταμιέν Ουίλκινς με… μηδέν. Σημειώνουμε πως ο Μπράουν ξεκίνησε σαν βασικός σέντερ αντί του Άλεν, ενώ ο Ντορέλ Ράιτ (7 πόντους) χρειάστηκε οκτώ… ράμματα κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Τα highlights του «ερυθρόλευκου» θριάμβου στο Conference League
Conference League: Η Φιορεντίνα πήρε προβάδισμα για την «OPAP Arena» με γκολ στο 91ο λεπτό
Παναθηναϊκός AKTOR: Ρεκόρ καριέρας ο Σλούκας, κορυφαίος πασέρ στα play offs - Συγκίνηση για τον Πάρη
Παναθηναϊκός AKTOR: Αφιέρωσε τη νίκη στον Πάρη ο Αταμάν - «Στο 5ο ματς το ΟΑΚΑ θα είναι φωτιά»