Ιντιάνα Πέισερς: Με το… ζόρι τους Ουίζαρντς (video)

Έστω και στο τελευταίο λεπτό, οι Ιντιάνα Πέισερς πέτυχαν τους απαραίτητους πόντους και κέρδισαν με 89-85 τους Ουάσινγκτον Ουίζαρντς, που υποχώρησαν στο 0-5.

Οι εκπρόσωποι της Ιντιανάπολις είχαν σερί τριών ηττών, ενώ οι Ουίζαρντς τέσσερις ήττες σε ισάριθμα ματς από το ξεκίνημα της σεζόν. Εν τέλει, ο Μπράντλι Μπιλ (17 πόντους, 3/3 τρίποντα) τα έδωσε όλα στο δεύτερο ημίχρονο και συνέβαλε στη μείωση του σκορ σε 87-85 με «καυτά» σουτ, αλλά ο Τρέβορ Μπούκερ (10 πόντους, 5/11 σουτ) αστόχησε στο σουτ, που θα ισοφάριζε σε 87-87, 19 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη της αναμέτρησης.

Έπρεπε να τα δώσουν όλα οι Πέισερς, ώστε να καταβάλουν τους Ουίζαρντς που συνεχίζουν χωρίς τους Τζον Ουόλ και Νενέ. Αν και ο Πολ Τζορτζ σημείωσε 20 πόντους με 8/12 σουτ, το κενό του τραυματισμένου Ντάνι Γκρέιντζερ είναι φανερό σε όλα τα ματς.

Πάντως, ο Τζέραλντ Γκριν συνέχισε τις θετικές εμφανίσεις προσφέροντας 15 πόντους και 8 ριμπάουντ από τον πάγκο. Ακόμα, ο Λου Στέφενσον πέτυχε 12 πόντους στο δεύτερο παιχνίδι της καριέρας του σαν βασικός, ο Ντέιβιντ Ουέστ 11, ο Τζορτζ Χιλ 8 με 3/9 σουτ, οι Ίαν Μαΐνμί και Ρόι Χίμπερτ (3/15 σουτ, 12 ριμπάουντ) 7, ο Τάιλερ Χάνσμπροου (4/12 βολές) 6 και ο Ντι Τζέι Όγκουστιν 3.

Από την άλλη, οι Μπιλ και Οκαφόρ σημείωσαν από 17 πόντους, στους 12 σταμάτησε ο πρώην πλέι-μέιεκρ των Πέισερς, Έι Τζέι Πράις, και στους 10 ο Μπούκερ. Εννέα είχε ο Τζόρνταν Κρόφορντ με 3 τρίποντα, 8 ο Μαρτέλ Ουέμπστερ, ενώ οι Κέβιν Σεραφέν και Κρις Σίνγκλετον πέτυχαν από 4. Δεν «έγραψαν» οι Τζανίρο Πάργκο και Γιαν Βέσελι.