Φοίνιξ Σανς: Από το -26 μέσα στο Κλίβλαντ (videos)

Βρέθηκαν πίσω με 42-16, αλλά οι Φοίνιξ Σανς επικράτησαν των Κλίβελαντ Καβαλίερς με 107-105 στο «US Airways Center» και ανέβηκαν στο 3-3.

Οι 15,236 θεατές δεν ευχαριστήθηκαν το ξεκίνημα της αναμέτρησης. Η ομάδα του Μπάιρον Σκοτ έφτασε στο +26, 10:47 πριν από τη λήξη του ημιχρόνου. Τελικά το 24λεπτο τελείωσε 62-49 και οι Σανς ολοκλήρωσαν την ανατροπή στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης.

Ο Πι Τζέι Τάκερ (8 πόντους, 7 ριμπάουντ) έδωσε το προβάδισμα 103-102, 1:32 πριν από τη λήξη. Ακολούθησε μία άστοχη επίθεση από κάθε ομάδα, μπλοκ του Μάρτσιν Γκόρτατ (12 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 μπλοκ) στον Ντάνιελ Γκίμπσον (19 πόντους, 5/7 τρίποντα) και το 105-102 από τον Γκόραν Ντράγκιτς (26 πόντους, 9/16 σουτ, 8/10 βολές), 37.4 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη. Πάντως ο Κάιρι Έρβινγκ (17 πόντους, 8 ασίστ, 7 λάθη) είχε ευκαιρία νίκης στην τελευταία επίθεση, αλλά αστόχησε στο τρίποντο που επιχείρησε.

Ακόμα, ο Σάνον Μπράουν πέτυχε 22 πόντους για τους «ήλιους» και ο Ντίον Ουέιτερς 23 για τους Καβαλίερς. Ο πρώτος σημείωσε 12 πόντους στην τέταρτη περίοδο και ξαναέβαλε τους Σανς στο ματς, πριν πετύχουν την τρίτη μεγαλύτερη ανατροπή της ιστορία τους. Από την πλευρά του, ο rookie γκαρντ αγωνίστηκε με ενοχλήσεις στο πόδι, αλλά ικανοποίησε με την απόδοσή του.

Ακόμα, Σεμπάστιαν Τέλφερ είχε 13 πόντους για τους εκπρόσωπους της Αριζόνα, ο Μάικλ Μπίσλι 9, ο Τζάρεντ Ντάντλι 8, ο Λουίς Σκόλα 5 και Μαρκίφ Μόρις 4. Για τους «καβς» ακολούθησαν οι Αλόνζο Γκι με 15, Άντερσον Βαρεχάο με 14, Τρίσταν Τόμπσον με 10 και Σαμάρντο Σάμουελς με 7. Δεν σκόραραν οι Σι Τζέι Μάιλς και Ντόναλντ Σλόαν.

Euroleague: Ενός λεπτού σιγή πριν το Παρτιζάν-Ολυμπιακός