Λος Άντζελες Κλίπερς: «Καθάρισαν» και στο Πόρτλαντ (videos)

Τέσσερις νίκες σε έξι παιχνίδια συμπλήρωσαν οι Λος Άντζελες Κλίπερς κερδίζοντας με 103-90 τους Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς στο «Rose Garden».

Έχοντας τον Ντε Αντρέ Τζόρνταν σε καλή βραδιά, οι εκπρόσωποι της «πόλης των αγγέλων» δημιούργησαν διαφορά από το πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ο 24χρονος σέντερ φορτώθηκε με φάουλ και οι γηπεδούχοι μείωσαν μέχρι το -6, πριν αναλάβουν οι Κρις Πολ και Τζαμάλ Κρόφορντ. Ο πρώην παίκτης του συλλόγου του Όρεγκον, μάλιστα, πέτυχε 11 από τους 25 πόντους του στο τέταρτο 12λεπτο. Είναι χαρακτηριστικό πως οι Κλίπερς είχαν 58% στα σουτ εντός παιδιάς στο πρώτο 24λεπτο. Κατέληξαν στο 53.2%, αν και το ποσοστό επηρεάστηκε από τα 3/13 τρίποντα.

Από την πλευρά τους, οι Πολ και Τζόρνταν σημείωσαν από 21 πόντους, ενώ ο Μπλέικ Γκρίφιν έμεινε στους 7 και στα 10 ριμπάουντ. Επτά πέτυχε επίσης ο Ουίλι Γκριν, στους 8 έφτασε ο Έρικ Μπλέντσο, στους 5 ο Ματ Μπαρνς, στους 4 ο Ρόνι Τουριάφ, στους 3 ο Ράιαν Χόλινς και στους 2 ο Καρόν Μπάτλερ. Δεν σκόραρε ο Λαμάρ Όντομ.

Ηγέτης της προσπάθειας ανατροπής του σκορ ήταν ο Νικολά Μπατούμ, αλλά οι 23 πόντοι (6/18 σουτ) του Γάλλου διεθνή δεν αποδείχθηκαν αρκετοί. Στους 16 σταμάτησε ο Ντάμιαν Λίλαρντ, στους 14 ο Λα Μάρκους Όλντριτζ, στους 10 ο Ουες Μάθιους και στους 8 ο Μέγερς Λέοναρντ. Ακολούθησαν οι Ρόνι Πράις και Τζέι Τζέι Χίκσον με 5 πόντους, ο Λουκ Μπάμπιτ με 3, ενώ οι Τζάρεντ Τζέφρις, Τζόελ Φρίλαντ και Νόλαν Σμιθ «έγραψαν» από 2.

Αταμάν: “Έχω εμπιστοσύνη στους παίκτες μου, μπορούμε να κερδίσουμε”
Τζόκερ: Νέο τζακ ποτ - Πόσα χρήματα θα μοιράσει το Μ. Σάββατο
Euroleague, Ολυμπιακός - Μπαρτσελόνα: Οι διαιτητές για το Game 4 στο ΣΕΦ