Μπόστον Σέλτικς: Στην παράταση με Μπράντον Μπας (video)

Χωρίς νίκη έμειναν οι Ουάσινγκτον Ουίζαρντς, καθώς ηττήθηκαν στο έξτρα πεντάλεπτο από τους Μπόστον Σέλτικς με 100-94 (88-88 κ.α.) στο «TD Garden».

Ο Μπράντον Μπας (11 πόντους) πέτυχε πέντε συνεχόμενους πόντους στην παράταση και αποτέλεσε τη μορφή της αναμέτρησης. Συγκεκριμένα διαμόρφωσε το 93-92 με ελεύθερη βολή, το 95-92 με θεαματικό λέι-απ και το 97-92 με κάρφωμα, 37.7 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη. Οι «κέλτες» διατήρησαν το υπέρ τους σκορ και ανέβηκαν στο 2-2 περιορίζοντας παράλληλα τους Ουίζαρντς στο 0-3. Θυμίζουμε πως οι «πρωτευουσιάνοι» συνεχίζουν χωρίς τους τραυματισμένους Τζον Ουόλ και Νενέ.

Συνολικά ξεχώρισε ο Κέβιν Γκαρνέτ με 20 πόντους και 13 ριμπαόυντ, ενώ ο Ραζόν Ρόντο είχε 18 πόντους και 14 ασίστ. Double double πέτυχε και ο Πολ Πρις με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ, αν και έμεινε στα 2/12 σουτ. Άλλωστε ευστόχησε σε 10 από τις 12 βολές που επιχείρησε. Ακόμα, ο Τζέισον Τέρι «έγραψε» 16 πόντους. Ακολούθησαν οι Κρις Ουίλκοξ και Τζεφ Γκριν με 6, ο Τζάρεντ Σάλιντζερ με 4, ενώ οι Κόρντνεϊ Λι και Λεάντρο Μπαρμπόσα έμειναν στους 2 πόντους.

Πάντως, οι «πρωτευουσιάνοι» ήταν μπροστά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο. Επίσης έστειλαν το ματς στην παράταση, αν και έμειναν πίσω με 71-60 στο δεύτερο 24λεπτο. Παραγωγικά διακρίθηκαν οι Μπράντλι Μπιλ, Κέβιν Σεραφέν και Μάρτελ Ουέμπστερ με 16 πόντους. Ακολούθησαν οι Έι Τζέι Πράις με 15 και Κρις Σίνγκλεντον με 14. Στους 6 πόντους σταμάτησε ο Τρέβορ Μπούκερ, στους 3 ο Τζανίρο Πάργκο, ενώ οι Εμέκα Οκαφόρ και Γιαν Βέσελι σημείωσαν από 2, όπως και ο Τζόρνταν Κρόφορντ, ο οποίος επέστρεψε στα παρκέ ύστερα από απουσία ενός αγώνα.

Ιστιοπλοΐα: Το παγκόσμιο πρωτάθλημα Formula Kite στο Ιέρ