Ορλάντο Μάτζικ: Πήραν… μπροστά στην επανάληψη (video)

Με καταπληκτικό δεύτερο ημίχρονο οι Ορλάντο Μάτζικ πέτυχαν και δεύτερη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, αυτή τη φορά με 115-94 επί των Φοίνιξ Σανς.

Πρόκειται για το καλύτερο ξεκίνημα που έχουν κάνει τα τελευταία τρία χρόνια, απέναντι στους «ήλιους» οι οποίοι έχουν χάσει τα τελευταία πέντε παιχνίδια τους στο «Amway Center», βρέθηκαν να προηγούνται με 13 πόντους στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Ο Τζέι Τζέι Ρέντικ με 24 πόντους και οι Άαρον Αφλάλο και Γκλεν Ντέιβις, που είχαν από 22 πόντους, μαζί με το Νίκολα Βούτσεβιτς που συνείσφερε 18 πόντους και 13 ριμπάουντ, ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους στο δεύτερο μέρος, κάνοντας επιμέρους σκορ 69-38 και μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία την κατάκτηση της νίκης, που ήρθε με 21 πόντους διαφορά. Έτσι, θα ξεκινήσουν με 2-0 νίκες την πρώτη μίνι περιοδεία της σεζόν, σε Σικάγο και Μινεσότα.

Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Λουίς Σκόλα με 24 πόντους, εφτά ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ, ενώ ο Μάικλ Μπίσλι είχε 22 πόντους, έξι πόντους, αλλά και τρία λάθη. Αρνητικό είναι μέχρι στιγμής το ρεκόρ των Σανς, με μόλις μία νίκη και δύο ήττες.