Φοίνιξ Σανς: Πολωνικό «εργαλείο» με Πίστονς (videos)

Οι Φίνιξ Σανς διατήρησαν το προβάδισμα για ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο, αλλά δυσκολεύτηκαν κόντρα στους Ντιτρόιτ Πίστονς, τους οποίους κέρδισαν με 92-89.

Αμφότερες οι ομάδες είχαν χάσει τα πρώτα ματς της σεζόν, οπότε είχαν επιπλέον κίνητρο για τη νίκη. Με έξι συνεχόμενους πόντους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οι «ήλιοι» προηγήθηκαν με 54-46 και δεν βρέθηκαν άλλη φορά πίσω στο σκορ. Ωστόσο οι Πίστονς μείωσαν στους 2 πόντους στο τελευταίο λεπτό. Εν τέλει ο Μάρτσιν Γκόρτατ (16 πόντους, 16 ριμπάουντ) πρόσφερε τη νίκη στους εκπρόσωπους της Αριζόνα εμποδίζοντας τον Μπράντον Νάιτ (13 πόντους, 10 ασίστ), που επιχείρησε να στείλει το ματς στην παράταση.

Ο Πολωνός σέντερ πρωταγωνίστησε μεν στην κρίσιμη φάση, αλλά δεν πήρε τον αγώνα… μόνος του. Άλλωστε ο Μάικλ Μπίσλι πέτυχε επίσης 16 πόντους, ο Γκόραν Ντράγκιτς είχε 15 συν 10 ασίστ, ο Σάνον Μπράουν 14 και ο Λουίς Σκόλα 13 συν 9 ριμπάουντ. Ακολούθησαν οι Μαρκίφ Μόρις με 6 πόντους, Σεμπάστιαν Τελφέρ με 5, Ουές Τζόνσον με 3, ενώ οι Πι Τζέι Τάκερ και Τζάρεντ Ντάντλι «έγραψαν» από 2.

Πάντως ο σύλλογος της «Motor City» δεν είχε τον τραυματισμένο Κόρεϊ Μαγκέτι, που ίσως άλλαζε τα δεδομένα. Στην προκειμένη, ο Ταϊσόν Πρινς πέτυχε 18 πόντους, ο Τζέισον Μάξιελ 16, ο Γιόνας Γερέμπκο 11, ο Ουίλ Μπάινουμ και ο Γκρεγκ Μονρό 10, ο Κάιλ Σίνγκλερ και ο Αντρέ Ντράμοντ 5, ενώ ο Ρόντνι Στάκι έμεινε στον… έναν πόντο με 0/7 σουτ. Συνολικά οι φιλοξενούμενοι είχαν 37/90 σουτ, εκ των οποίων τα 4/13 ήταν τρίποντα. Μόλις δύο εύστοχα τρίποντα κατέγραψαν οι Σανς.

Πανό των οπαδών της Ντόρτμουντ για τον ελληνικό τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας
Παναθηναϊκός AKTOR: Πρόκριση δια πυρός και σιδήρου στην "Πυλαία" και τώρα Final-4
Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός: Ρίτσαρντς και Ιμπόρα παρόντες στη Λεωφόρο
Σέλτικ: Φιέστα με πρωταγωνιστή τον Άγιο Βασίλη! (vids)