Νίκη στο φινάλε

Οι Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς δυσκολεύτηκαν, αλλά εν τέλει επιβλήθηκαν με 107-102 των Σακραμέντο Κινγκς.

Ο Γουέσλεϊ Μάθιου είχε 21 πόντους (8/12 σουτ εντός παιδιάς), 11 εκ των οποίων στην τελευταία περίοδο, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα, 20π. αλλά με μόλις 9/27 σουτ, 10 ριμπ. και 3 ασ. είχε ο Λα Μάρκους Όλντριτζ. Από τους ηττημένους, ο ρούκι σέντερ Ντε Μάρκους Κάζινς σκόραρε 28 πόντους και μάζεψε 11 ριμπάουντ, αλλά δεν κατάφερε να αποτρέψει τη δεύτερη διαδοχική ήττα για την ομάδα του και έκτη στα τελευταία οκτώ παιχνίδια.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι και το τελευταίο λεπτό, με το Πόρτλαντ να τρέχει σερί 7-0, «καθαρίζοντας» την υπόθεση νίκη. Αυτό ήταν το πέμπτο συνεχόμενο «διπλό» του, κάτι που αποτελεί ρεκόρ για τη φετινή σεζόν.