Έκαναν το 3-3 οι Μαϊάμι Χιτ με «σαρανταπεντάρη» Λεμπρόν!

Οι Μαϊάμι Χιτ έστειλαν σε έβδομο ματς τον τελικό της Ανατολής κερδίζοντας εύκολα με 98-79 τους Μπόστον Σέλτικς στο «TD Garden».

Άλλωστε ο Λεμπρόν Τζέιμς έκανε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια playoff της καριέρας του. Με 19/26 σουτ και 45 πόντους απέδειξε πως δεν ήθελε να αποκλειστούν οι Χιτ στο έκτο ματς. Ωστόσο, με τη σειρά στο 3-3, απομένει ένα ακόμα παιχνίδι, το οποίο θα καθορίσει τον αντίπαλο των Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ στον τελικό των playoffs και θα διεξαχθεί στο Μαϊάμι.

Στο πρώτο ημίχρονο ο «βασιλιάς» ήταν απλά… εξωπραγματικός. Συμπλήρωσε τριάντα πόντους με 12/14 σουτ. Παράλληλα μάζεψε πέντε ριμπάουντ, ενώ έμεινε στο παρκέ και στα 24 λεπτά. Έτσι συνέβαλε τα μέγιστα στο 55-42, το οποίο αποτέλεσε το σκορ στο συγκεκριμένο χρονικό σημείο.

Εν τέλει ο Τζέιμς συγκέντρωσε δεκαπέντε ριμπάουντ και μοίρασε πέντε ασίστ σε 44:49. Φαίνεται πως ο Έρικ Σποέλστρα αισθάνθηκε πως θα διαπράξει… αμαρτία, αν τον έβγαζε νωρίτερα από το παρκέ. Πράγματι μυθική εμφάνιση για τον MVP της φετινής regular season.

Οι… υπόλοιποι των Χιτ είχαν μόλις 9/25 σουτ στο πρώτο ημίχρονο και 18/50 σε ολόκληρο το ματς. Ωστόσο δεν επηρέασαν αρνητικά την εξέλιξη της αναμέτρησης. Από την πλευρά του, ο Κρις Μπος δεν ήταν στη βασική πεντάδα, αλλά συμπλήρωσε 28 λεπτά παρουσίας. Σε αυτά ο 28χρονος φόργουορντ σημείωσε επτά πόντους, έκανε τρία μπλοκ και μάζεψε έξι ριμπάουντ.

Ακόμα, ο Ντουέιν Ουέιντ πέτυχε 17 πόντους με 6/17 σουτ, ενώ σημείωσε τέσσερις ασίστ και οκτώ ριμπάοουντ. Ακολούθησε ο Μάριο Τσάλμερς με εννέα πόντους, ενώ ο Σέιν Μπατίερ είχε οκτώ. Στους έξι σταμάτησε ο Ουντόνις Χάσλεμ, ο οποίος ξεκίνησε βασικός, σαν σέντερ. Από δύο πόντους πρόσθεσαν οι Νόρις Κόουλ, Τζέιμς Τζόουνς και Τζουάν Χάουαρντ, ενώ οι Μάικ Μίλερ, Τζόελ Άντονι και Ρόνι Τουριάφ δεν «έγραψαν».

Για τους εκπρόσωπους της Μασαχουσέτης, ο Ραζόν Ρόντο πέτυχε 19 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, αλλά είχε μόλις δύο στο δεύτερο 24λεπτο του ματς. Επίσης μοίρασε δέκα ασίστ, ενώ υπέπεσε σε επτά λάθη. Από δώδεκα πόντους σημείωσαν οι Μπράντον Μπας και Κέβιν Γκαρνέτ, ενώ ο Ρέι Άλεν είχε δέκα. Από την πλευρά του, ο Πολ Πιρς έμεινε στους εννέα με 4/18 σουτ.

Ακολούθησε ο Μαρκίς Ντάνιελς με οκτώ πόντους, ενώ ο Ετουάν Μόουρ πέτυχε τρεις.  Δύο είχαν οι Μικαέλ Πιετρούς και Ράιαν Χόλινς, ενώ οι Κένιον Ντούλινγκ, Σάσα Πάβλοβιτς, Σέιν Ουίλιαμς και Γκρεγκ Στιέμσμα ήταν… άποντοι.

Το αποτέλεσμα ήταν ξεκάθαρο και δίκαιο. Μπορεί οι 18,624 θεατές να αποδοκίμασαν έντονα τον Τζέιμς, αλλά αυτός καθόρισε τον νικητή επιδεικνύοντας τα μπασκετικά του χαρίσματα. Με το... έτσι θέλω ανέβασε τη διαφορά στους 17 πόντους στην αρχή του τρίτου 12λεπτου, ενώ έπαιζε σχεδόν μόνος του στο πρώτο 24λεπτο.

Πλέον οι δύο ομάδες θα λύσουν τους λογαριασμούς τους σε έβδομο ματς, το οποίο θα διεξαχθεί τα ξημερώματα της Κυριακής (10/06, 03:30). Ο νικητής της συγκεκριμένης αναμέτρησης θα προκριθεί στους τελικούς της φετινής postseason, οι οποίοι ξεκινούν τα ξημερώματα της Τετάρτης (13/06).

Ο «τελικός της χρονιάς» στην Μπολόνια για τον Παναθηναϊκό AKTOR - Η ώρα και το κανάλι
Σεπόλια: Ένοχος για βιασμό, αθώος για εμπορία ο Ηλίας Μίχος - Αθώα για μαστροπεία η μητέρα
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Βίρτους - Παναθηναϊκός AKTOR και Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ
Λέστερ: Απολύθηκε ο προπονητής της γυναικείας ομάδας λόγω σχέσης με παίκτρια