Το πακέτο είχε… Σερζ Ιμπάκα και οι Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ ισοφάρισαν σε 2-2

Εφαρμόστηκε πάλι ο «Νόμος Ντουράντ» και με σκορ 109-103 οι Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ κέρδισαν τους Σαν Αντόνιο Σπερς, οπότε ισοφάρισαν τους τελικούς της Δύσης σε 2-2.

Αφού το πλεονέκτημα 15 πόντων μετατράπηκε σε +4, ο Κέβιν Ντουράντ ανέλαβε δράση και «καθάρισε» μόνος του τον αγώνα. Επίσης ο Σερζ Ιμπάκα είχε ρεκόρ καριέρας με 26 πόντους, αλλά παρακολούθησε το ξέσπασμα του συμπαίκτη του στα μέσα του τέταρτου 12λεπτου, κάτι που έκαναν και οι… Σπερς.

Συγκεκριμένα, ο 23χρονος σμολ φόργουορντ σημείωσε 18 από τους 36 του πόντους στα τελευταία επτά λεπτά. Μάλιστα οι 16 ήταν συνεχόμενοι για τους Θάντερ και κράτησαν τους Σπερς πίσω στο σκορ, τη στιγμή που είχαν μειώσει στους τέσσερις πόντους. Έτσι οι «βροντές» έμειναν αήττητες σε εντός έδρας παιχνίδια στα φετινά playoffs.

Στο ημίχρονο η διαφορά ήταν στους δώδεκα, αλλά από το τρίτο 12λεπτο οι Τεξανοί άρχισαν να την ψαλιδίζουν. Ωστόσο τα «σπιρούνια» έφτασαν απλά μέχρι το 90-86, όταν οι Τόνι Πάρκερ, Τιμ Ντάνκαν, Μπορίς Ντιό και Γκάρι Νιλ βρήκαν διαφορετικές λύσεις απέναντι στην άμυνα των Θάντερ. Οι δύο πρώτοι ανίχνευσαν διαδρόμους στη ρακέτα και οι άλλοι δύο άσοι των Σπερς «ενόχλησαν» με μακρινά σουτ.

Εξίσου εντυπωσιακός ήταν ο Καούχι Λέοναρντ, αλλά ένα τρίποντο του Τζέιμς Χάρντεν έφερε τη διαφορά στους επτά πόντους, 57 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη. Κάπου εκεί σήμανε και η λήξη της αναμέτρησης.

Συνολικά ο Ντουράντ είχε 36 πόντους με 13/20 σουτ και 9/9 βολές. Επίσης μάζεψε έξι ριμπάουντ και μοίρασε οκτώ ασίστ! Πάντως η διαφορά των δύο ομάδων ήταν ο Ιμπάκα με 11/11 σουτ, 4/4 βολές και 26 πόντους! Έτσι καλύφθηκε το «κενό» του Ράσελ Ουέστμπρουκ, ο οποίος είχε μόλις 2/10 σουτ, πέντε ασίστ και επτά πόντους.

Ακόμα, ο Κέντρικ Πέρκινς πέτυχε 15 πόντους, ενώ ο Χάρντεν είχε 11 με 4/13 σουτ. Ακολούθησε ο Νικ Κόλισον με οκτώ πόντους, ο Τάμπο Σεφολόσα με έξι, ενώ ο Ντέρεκ Φίσερ έμεινε… άποντος με 0/4 σουτ.

Από την άλλη, ο Ντάνκαν ήταν αυτός που μείωσε στους τέσσερις πόντους και έφτασε τελικά στους 21 σε ατομικό επίπεδο, ενώ οι Πάρκερ και Ντιό είχαν από δώδεκα. Στους 17 σταμάτησε ο Λέοναρντ με 4/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα και εννέα ριμπάουντ! Το έτερο μέλος της βασικής πεντάδας, Ντάνι Γκριν, έμεινε στους επτά πόντους με 1/6 τρίποντα. Συνολικά οι Σπερς ολοκλήρωσαν το ματς με 50% στα σουτ, αλλά οι Θάντερ έφτασαν στο 56.4%, ενώ επικράτησαν και στη «μάχη» των ριμπάουντ με 41-31.

Πάντως τα «σπιρούνια» είχαν περισσότερους πόντους από τους αναπληρωματικούς τους, κυρίως λόγω των 13 του Μανού Τζινόμπιλι και των 11 του Στέφεν Τζάκσον. Ακόμα, ο Νιλ είχε οκτώ, ο Ντε Χουάν Μπλερ δύο, ενώ οι Τιάγκο Σπλίτερ, Ματ Μπόνερ και Πάτρικ Μιλς δεν σκόραραν.

Πλέον οι τελικοί της Δύσης επιστρέφουν στο Σαν Αντόνιο, με τις ομάδες στο 2-2. Το πέμπτο ματς θα διεξαχθεί τα ξημερώματα της Τρίτης (05/06, 04:00) και οι Θάντερ θα προσπαθήσουν να πλησιάσουν τον στόχο της πρόκρισης, κάτι που έχουν πετύχει μόλις 14 ομάδες, όταν έχουν μείνει πίσω με 2-0 σε οποιαδήποτε σειρά της ιστορίας του ΝΒΑ.

Καλή παρουσία και στη Λεμεσό ο Τεντόγλου
Θεσσαλονίκη: Απαγορεύει τις συγκεντρώσεις και τις πορείες οπαδών του Άρη και του ΠΑΟΚ η ΕΛ.ΑΣ.
Elite League: Ξανά στην Α1 μετά από 24 χρόνια ο Μίλωνας!
Basket League: Εύκολα το 1-0 ο Προμηθέας επί του Άρη