Σταμάτησαν στο +19 οι Ιντιάνα Πέισερς

Έφτασαν στο +21, αλλά οι Ιντιάνα Πέισερς επικράτησαν απλά και εύκολα με 94-75 των Μαϊάμι Χιτ, για να προηγηθούν με 2-1 στην ημιτελική σειρά της Ανατολής.

Ενώπιον 18,165 «κιτρινισμένων» οπαδών τους, οι Πέισερς ξεκίνησαν με 7-0 και 11-2 στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης. Ωστόσο έμειναν πίσω με 26-17 στο τέλος της αρχικής περιόδου, όταν ο Λεμπρόν Τζέιμς και Μάριο Τσάλμερς πρωταγωνίστησαν στην ανατροπή των δεδομένων.

Μάλιστα οι Χιτ διατήρησαν προβάδισμα επτά πόντων στο πρώτο μισό του δεύτερου 12λεπτου, αλλά το 24λεπτο έληξε 43-43, με τον Τζορτζ Χιλ να σημειώνει εννέα πόντους στα τέσσερα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πάλι μπροστά με 45-43 και 47-45 στο ξεκίνημα του δεύτερου 24λεπτου, πριν από το «θανατηφόρο» 17-3 των εκπροσώπων των Ιντιανάπολις. Δεν έμειναν σε αυτό, πάντως, οι Πέισερς, καθώς αύξαναν συνεχώς τη διαφορά μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Τελικά ο Χιλ συμπλήρωσε είκοσι πόντους με 6/8 σουτ, ο Ρόι Χιμπερτ 19 πόντους και 18 ριμπάουντ, ο Ντάνι Γκρέιντζερ 17 πόντους και ο Ντέιβιντ Ουέστ 14 συν εννέα ριμπάουντ. Παράλληλα περιόρισαν αποτελεσματικά τον Ντουέιν Ουέιντ, ενώ οι Χιτ συνολικά είχε 25/68 δίποντα και 4/20 τρίποντα. Παράλληλα οι Πέισερς κυριάρχησαν στον αέρα με σκορ 52-36 στα ριμπάουντ.

Ακόμα, ο Πολ Τζορτζ σημείωσε εννέα πόντους και ο Ντάρεν Κόλισον επτά, μοιράζοντας μεταξύ τους τα οργανωτικά καθήκοντα. Με πέντε πόντους βοήθησε ο Νταντάι Τζόουνς, με δύο Τάιλερ Χάσπροου και με έναν ο Λου Αμούντσον. Δεν «έγραψε», ο Λεάντρο Μπαρμπόσα, στα τρία σουτ, τα οποία επιχείρησε.

Από την άλλη, ο Έρικ Σποέλστρα, τεχνικός των πρωταθλητών της Southeast, χρησιμοποίησε τους Ντέξτερ Πίτμαν και Σέιν Μπατίερ στη βασική πεντάδα, αλλά το κενό του Κρις Μπος δεν καλύφθηκε. Θυμίζουμε πως το βασικό «4άρι» των Χιτ θα χάσει, πιθανότατα, όλη τη σειρά.

Πάντως ο Τσάλμερς «ξύπνησε» με 10/15 σουτ και 25 πόντους, αλλά ο Ουέιντ είχε μόλις 2/13 και πέντε, αντίστοιχα. Στους 22 πόντους, με 16 στο πρώτο ημίχρονο, έφτασε ο Τζέιμς και στους δέκα ο Τζόελ Άντονι, επιδόσεις που αποδείχθηκαν πενιχρές, με βάση την εικόνα της αναμέτρησης.

Ακολούθησε ο Ρόνι Τουριάφ με πέντε και ο Τζέιμς Τζόουνς με δύο. Μηδέν πόντους είχαν οι Μπατίερ (0/7 σουτ), Πίτμαν (0/2 σουτ), Ουντόνις Χάσλεμ (0/2 σουτ), Νόρις Κόουλ (0/1 σουτ), Τέρελ Χάρις (0/1 σουτ) και Τζουάν Χάουαρντ (0/1 σουτ).

Οι Χιτ ξεκίνησαν μεν σαν φαβορί, αλλά απώλεσαν, όπως αποδεικνύεται, μεγάλο κομμάτι της δυναμικότητας τους, ύστερα από τον τραυματισμό του Μπος. Μοιραία αντιμετώπισαν σοβαρό πρόβλημα στη ρακέτα και έμειναν πίσω με 2-1 νίκες στη σειρά. Το τέταρτο παιχνίδι, πάντως, θα διεξαχθεί την Κυριακή (20/04, 22:30), οπότε έχουν άλλη μία ευκαιρία επανάκτησης του πλεονεκτήματος έδρας, κάτι που, φυσικά, θα θελήσουν να αποτρέψουν οι Πέισερς.