Απόδραση από το… Μέμφις για Κλίπερς!

Μπορεί να ήταν πίσω στο σκορ σε όλο το παιχνίδι, ωστόσο οι Λος Άντζελες Κλίπερς με ένα εκπληκτικό… ντεμαράζ στην τελευταία περίοδο επικράτησαν των Μέμφις Γκρίζλις με 99-98 και έκανα το 1-0 στη σειρά!

Οι «αρκούδες» πήραν από την αρχή της αναμέτρησης το προβάδισμα και με όπλο τους την εξαιρετική άμυνα, προηγήθηκαν με 20-9 στα μέσα στης πρώτης περιόδου.

Μάλιστα, λίγο πριν το κλείσιμο του πρώτου ημιχρόνου, οι Γκρίζλις προηγήθηκαν με 48-32, με τους Κλίπερς να μην έχουν απαντήσεις.

Ωστόσο οι Κλίπερς έκαναν την ολική… επαναφορά, καθώς όχι μόνο ροκάνισαν την διαφορά, αλλά κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στο… τρίποντο, μετά από τα δυο απανωτά τρίποντα του Γιανγκ (96-93)!

Το παιχνίδι έγινε… θρίλερ στα τελευταία λεπτά, με τις δυο εύστοχες βολές του Πολ να διαμορφώνουν το τελικό αποτέλεσμα και να δίνουν το προβάδισμα με 1-0 στους Κλίπερς.

Για τους νικητές, κορυφαίους ήταν ο Γιανγκ με 19 πόντους και δυο κρίσιμα τρίποντα στο τέλος, ενώ άλλους 17 σημείωσε ο Γκρίφιν. Από πλευράς Μέμφις, ο Γκέι σημείωσε 19 πόντους, με τους Μέιο και Κόνλεϊ να σκοράρουν από 17.

Ολυμπιακός: Επική Marca! Έκανε δαφνοστεφανωμένο τον Μεντιλίμπαρ (pic)
Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)
Ολυμπιακός: Η πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League φέρνει αναβολή στη Super League
Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Οι τρεις μεγάλες επεμβάσεις του Τζολάκη στα πέναλτι