Επικό καλάθι Ντουράντ και 1-0 οι Θάντερ

Οι Ντάλας Μάβερικς έκαναν ότι μπορούσαν, αλλά τελικά υπέκυψαν στο «άστρο» του Κέβιν Ντουράντ και ηττήθηκαν με 99-98 από τους Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ.

Για σχεδόν όλο το ματς, οι «μαβς» είχαν το προβάδισμα στο σκορ. Μάλιστα ο Ντιρκ Νοβίτσκι διαμόρφωσε το 98-97, εννέα δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη, αλλά ακολούθησε ένα απίθανο δίποντο του Ντουράντ, 1.5 δευτερόλεπτο πριν από το τέλος.

Συνολικά οι Μάβερικς έλεγξαν το παιχνίδι, αλλά δεν μπόρεσαν να ξεπεράσουν το +7. Μοιραία, για αυτούς, οι Θάντερ ολοκλήρωσαν το 48λεπτο με επιμέρους σκορ 14-6 και «άρπαξαν» τη νίκη στην πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων στα playoffs.

Ο Ντουράντ τελείωσε με 25 πόντους, αλλά είχε 10/27 σουτ και ήταν αρνητικός για τους πρωταθλητές της Northwest μέχρι το νικητήριο καλάθι από το ύψος της γραμμής των βολών. Από την άλλη, ο Νοβίτσκι πέτυχε 11 από τους 25 του πόντους στα τελευταία πέντε λεπτά, αλλά ο διεθνής Γερμανός δεν μπόρεσε να χαρίσει τη νίκη στους παγκόσμιους πρωταθλητές.

Στους 28 πόντους με 13/23 σουτ έφτασε ο Ράσελ Ουέστμπρουκ, ενώ ο Σερζ Ιμπάκα είχε 25 πόντους και πέντε μπλοκ. Ακόμα, οΤζέιμ Χάρντεν σημείωσε 19 πόντους στο πρώτο του παιχνίδι, ύστερα από την... περίφημη αγκωνιά του Μέτα Ουόρλντ Πις.

Με 4/5 τρίποντα συμπλήρωσε είκοσι πόντους ο Τζέισον Τέρι για τους Μάβερικς, ενώ ο Σον Μάριον είχε 3/5 και 17, αντίστοιχα. Ακολούθησε ο Βινς Κάρτερ με 17 πόντους, ενώ ο Τζέισον Κιντ είχε επτά κλεψίματα, πέντε ασίστ και έξι ριμπάουντ, αλλά μόλις 2/8 σουτ και οκτώ πόντους.

Τα ξημερώματα της Τρίτης (01/05) θα διεξαχθεί το δεύτερο ματς της σειράς του πρώτου γύρου της postseason. Αυτό θα είναι πάλι στην πολιτεία της Οκλαχόμα, ενώ θα ακολουθήσουν δύο παιχνίδια στο Τέξας.

Εργκίν Αταμάν: «Έφυγε» από τη ζωή ο πατέρας του - Η ανακοίνωση της ΚΑΕ Παναθηναϊκός AKTOR
EOKAN: «Καμία ενημέρωση για θετικό δείγμα ποδοσφαιριστή της Εθνικής Ελλάδας»
Σούπερ προσφορά* από το Pamestoixima.gr για τους αγώνες του Ολυμπιακού και του ΠΑΟΚ