Εύκολα στο 1-0 οι Χιτ

Με το επιβλητικό 100-67 επιβλήθηκαν οι Μαϊάμι Χιτ των Νιου Γιορκ Νικς στο πρώτο ματς της μεταξύ τους σειράς στα playoffs.

Από τη στιγμή που «εξοντώθηκαν» οι Καρμέλο Άντονι και Αμάρε Στουντεμάιρ, το πεδίο... ελευθερώθηκε και οι Χιτ έφτασαν εύκολα στη νίκη. Ουσιαστικά το παιχνίδι κρίθηκε από το πρώτο ημίχρονο, το οποίο έληξε 54-31, αλλά στο δεύτερο τραυματίστηκε ο Ιμάν Σουμπέρτ, γκαρντ των εκπροσώπων του «Μεγάλου Μήλου».

Ο 21χρονος Αμερικανός αποχώρησε υποβασταζόμενος από το παρκέ στα μέσα του τρίτου 12λεπτου. Σε μία ανύποπτη φάση χτύπησε το αριστερό του γόνατο  και αφαιρέθηκε από την αναμέτρηση. Δεν έχει κριθεί ακόμα η σοβαρότητα του τραυματισμού του.

Στο τέλος του πρώτου μισού της αναμέτρησης, ο Τάισον Τσάντλερ μάρκαρε σκληρά τον Λεμπρόν Τζέιμς, ο οποίος έπεσε στο παρκέ και τρόμαξε τους θεατές που βρέθηκαν στο «AmericanAirlines Arena». Ωστόσο, ο «βασιλιάς» συνέχισε και πέτυχε 32 πόντους με 10/14 σουτ, ενώ δεν αγωνίστηκε στο τέταρτο 12λεπτο.

Ακόμα, ο Ντουέιν Ουέιντ είχε 19 πόντους, ο Μάριο Τσάλμερς 11 και ο Κρις Μπος εννέα, που ξεκίνησε σαν σέντερ το ματς, εννέα. Την ίδια επιθετική παραγωγή έκανε ο Μάικ Μίλερ με τρία τρίποντα.

Από την άλλη ξεχώρισε ο Τζέι Αρ Σμιθ με 17 πόντους, ενώ ο Καρμέλο είχε 11 με 3/15 σουτ, ο Μπαρόν Ντέιβις δέκα και ο Στουντεμάιρ εννέα με 2/7 σουτ. Έτσι οι Χιτ έκαναν το πρώτο βήμα για πρόκριση στην επόμενη φάση της postseason.

Λίβερπουλ: Θέλει Σλοτ στη θέση του Κλοπ ο Φαν Ντάικ
Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ