To ήθελαν περισσότερο οι Χόρνετς

Έκλεισαν το ματς με επιμέρους σκορ 7-0 και οι Νιου Ορλίνς Χόρνετς κέρδισαν με 83-81 τους Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς στο Όκλαντ.

Αμφότερες οι ομάδες έδωσαν το προτελευταίο τους παιχνίδι στη φετινή regular season έχοντας απολέσει προ πολλού τις ελπίδες πρόκρισης στα playoffs. Πάντως στο μεταξύ τους παιχνίδι, οι δύο σύλλογοι δεν μπόρεσαν να αποσπαστούν στο σκορ.

Μεταξύ άλλων, το ημίχρονο έληξε 43-43 και το τρίτο 12λεπτο 64-61 υπέρ των «πολεμιστών». Δύο λεπτά πριν από τη λήξη, οι Ουόριορς προηγήθηκαν με 81-76, αλλά ακολούθησε σερί 7-0 σε βάρος τους. Μάλιστα στην τελευταία επίθεση των γηπεδούχων, ο Τσαρλς Τζέκινς δέχθηκε μπλοκ. Ακολούθησε το νικητήριο καλάθι από τον Μάρκο Μπελινέλι, το οποίο κατακυρώθηκε, αφού το μπλοκ που δέχθηκε ο Ιταλός γκαρντ θεωρήθηκε αντικανονικό.

Συνολικά ο Μπελινέλι είχε 23 πόντους. Ακόμα ο Καρλ Λάντρι σημείωσε 14, ο Γκουστάβο Αγιόν 13 και ο Γκρέιβις Βάσκεθ 11. Για τους εκπρόσωπους του Όκλαντ, ο Κλέι Τόμπσον «έγραψε» 16 πόντους,ο Μπράντον Ρας 15 και ο Τζέρεμι Τάιλερ 13. Στους δέκα πόντους, στις ισάριθμες ασίστ και στα πέντε ριμπάουντ έφτασε ο Τζένκινς. Όπως αναμενόταν, αμφότερες οι ομάδες παρατάχθηκαν με πλειάδα ελλείψεων, καθώς είχαν μονάχα εννέα παίκτες στο 100%.

Με την έβδομή τους νίκη σε 11 ματς, οι ουραγοί της δυτικής περιφέρειας του ΝΒΑ συμπλήρωσαν 21 σε 65 συνολικά παιχνίδια. Αντίθετα, οι Ουόριορς έχουν πλέον 42 ήττες σε 65 αγώνες.

Super League: Ο Πορτογάλος Νογκέιρα ορίστηκε διαιτητής στο Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ
Έκτακτο Δελτίο Επιδείνωσης Καιρού: Έρχονται ισχυρές βροχές, χιόνια και πτώση της θερμοκρασίας
Σοκ για την Πάουλα Μπαντόσα: Ξέσπασε σε κλάματα στην αγκαλιά της Σαμπαλένκα (vid)
Οι προκρίσεις Ολυμπιακού και ΠΑΟΚ στα ημιτελικά του Conference League «κρίνονται» στην COSMOTE TV