Πέντε σερί οι Γκρίζλις

Μείωσαν πάλι την απόσταση της από την τετράδα της Δύσης οι Μέμφις Γκρίζλις κερδίζοντας με 109-101 τους Κλίβελαντ Καβαλίερς.

Άλλωστε με αυτή τη νίκη συμπλήρωσαν πέντε διαδοχικές. Παράλληλα βρέθηκαν μισή επιτυχία μακριά από τους Λος Άντζελες Κλίπερς και μία από τους Λος Άντζελες Λέικερς. Έξι παίκτες ξεπέρασαν τους δώδεκα πόντους και οι «αρκούδες» ξεπέρασαν το εμπόδιο των Κλίβελαντ Καβαλίερς.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε 55-52, καθώς ο Μαρίς Σπέιτς κράτησε... μόνος του το σκορ υπέρ των Γκρίζλις. Τελικά σημείωσε 17 πόντους και δέκα ριμπάουντ, ενώ ο Μαρκ Γκασόλ είχε επίσης 17 πόντους. Στους 15 σταμάτησε ο Ρούντι Γκέι, στους 14 ο Ο Τζέι Μέιο, στους 13 ο Τόνι Άλεν και στους δώδεκα ο Μάικ Κόνλεϊ. Ακόμα ο Λέστερ Χάντσον πέτυχε εννέα πόντους σε βάρος της ομάδας, για την οποία αγωνιζόταν πριν από λίγες... μέρες.

Πάντως οι «καβς» προηγήθηκαν στο σκορ ακόμα και στο τέταρτο 12λεπτο, πριν υποστούν την ήττα με οκτώ πόντους διαφορά. Ο Κάιρι Έρβινγκ είχε 18 πόντους στο πρώτο μισό του ματς και 25 συνολικά. Ακολούθησαν οι Αντουάν Τζέιμισον με 17, Τριστάν Τόμπσον με δώδεκα και Μάνι Χάρις με 11.

Πλέον οι εκπρόσωποι του Μέμφις έχουν ρεκόρ νικών-ηττών, 40-25. Από την άλλη, οι ουραγοί της Central γνώρισαν την 43η ήττα τους σε 64 αγώνες.

Σπανάκη: Το κλειδί της επιτυχίας ήταν η σοβαρότητα και η σταθερότητα
Κολύμβηση: Πανελλήνιο ρεκόρ η Βασιλάκη
ΠΑΟΚ – ΑΕΚ: Στο πλευρό της ο κόσμος | Φίλοι της «Ένωσης» υποδέχθηκαν την ομάδα στο αεροδρόμιο
Στράτος Σεφτελής: Τη Μ. Τρίτη το «τελευταίο αντίο» στον δημοσιογράφο - Η παράκληση της οικογένειας