«Ζέσταμα» για playoffs οι Χοκς

Έξι παίκτες ξεπέρασαν τους δέκα πόντους και οι Ατλάντα Χοκς κέρδισαν με 116-84 τους Ντιτρόιτ Πίστονς.

Στο ημίχρονο το σκορ ήταν… 72-42, ενώ τα «γεράκια» είχαν φτάσει νωρίτερα στο +37, οπότε η αναμέτρηση στο «Philips Arena» κρίθηκε πολύ νωρίς. Αν μη τι άλλο, οι Χοκς απέδειξαν πως είναι έτοιμοι για playoffs.

Ο Τρέισι Μακ Γκρέιντι πέτυχε 17 πόντους σε ισάριθμα λεπτά και αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ των εκπροσώπων της Ατλάντα. Ακόμα, ο Ιβάν Τζόνσον σημείωσε 16 πόντους, ο Τζο Τζόνσον 13, ο Τζος Σμιθ δώδεκα, ενώ οι Ουίλι Γκριν και Μάρβιν Ουίλιαμς είχαν από δέκα. Συνολικά οι 11 παίκτες που χρησιμοποιήθηκαν «έγραψαν» τουλάχιστον τρεις πόντους! Από την άλλη «διασώθηκαν» οι Γκρεγκ Μονρό με 17 πόντους και Τσάρλι Βιγιανουέβα με 13.

Έτσι οι Χοκς «ανέβηκαν» στο 37-25 και έμειναν μόνοι στην πέμπτη θέση της ανατολικής περιφέρειας του ΝΒΑ διατηρώντας τις ελάχιστες ελπίδες τους για πλεονέκτημα έδρας στον πρώτο γύρο των playoffs. Αντίθετα, τα «πιστόνια» υπέστησαν την 39η ήττα τους σε 62 αγώνες.

Παναθηναϊκός AKTOR: Για «σκούπα» στη Θεσσαλονίκη με το μυαλό στο Final Four
NBA: Οι Πέισερς νίκησαν τους Νικς κι έστειλαν τη σειρά στο Game 7 – Δείτε τα highlights