«Βόλτα» των Σπερς στο Λος Άντζελες

Άνοιξαν τη διαφορά πριν από τη λήξη του ημιχρόνου και οι Σαν Αντόνιο Σπερς κέρδισαν εύκολα τους Λος Άντζελες Λέικερς με 112-91 στο «Staples Center».

Ένα σερί 18-0 των «σπιρουνιών» στο δεύτερο 12λεπτο έκρινε την αναμέτρηση. Άλλωστε οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 63-47 στο ημίχρονο σημειώνοντας επιμέρους σκορ 24-6 στα τελευταία 5:30 του δωδεκαλέπτου. Συνολικά η ομάδα του Σαν Αντόνιο είχε 70.8% στα σουτ στη δεύτερη περίοδο.

Η διαφορά παρέμεινε σε διψήφιο επίπεδο για όλο το δεύτερο ημίχρονο, οπότε οι Σπερς πήραν… εκδίκηση για την προγενέστερη εντός έδρας ήττα τους από τους «λιμνάνθρωπους», ενώ ο Γκρεγκ Πόποβιτς… δοκίμασε διάφορα σχήματα ενόψει των playoffs. Το συνδετικό στοιχείο στα δύο συγκεκριμένα ματς είναι ο Κόμπι Μπράιαντ, καθώς απουσίασε από αμφότερα λόγω τραυματισμού.

Στους 29 πόντους και στις 13 ασίστ έφτασε ο Τόνι Πάρκερ, ενώ ο Τιμ Ντάνκαν σημείωσε 19 πόντους, ο Μάνου Τζινόμπιλι 15, o Ντάνι Γκριν 11 και ο Γκάρι Νιλ δέκα. Από την άλλη, ο Άντριου Μπάινουμ πέτυχε 21, αν και είχε 13 στο πρώτο 12λεπτο. Στους 16 έφτασαν οι Πάου Γκασόλ και Ματ Μπαρνς, στους 11 ο Μέτα Ουόρλντ Πις και στους δέκα ο Ραμόν Σέσιονς.

Με μία από τις καλύτερες φετινές τους εμφανίσεις, οι Τεξανοί «ανέβηκαν» στο 44-16 και άφησαν τους Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ μισή επιτυχία πίσω τους στην «κούρσα» της δυτικής περιφέρειας του ΝΒΑ. Αντίθετα, οι Λέικερς απώλεσαν σερί τεσσάρων νικών και υποχώρησαν στο 39-23, μόλις μισή επιτυχία μπροστά από τους Λος Άντζελες Κλίπερς, με τους οποίους διεκδικούν τον τίτλο της Pacific και την τρίτη θέση της Δύσης.

Οι κληρώσεις στα προκριματικά του EURO σε Εθνική Νέων κι Εθνική Παίδων
Formula 1: «Άπιαστος» και πάλι ο Φερστάπεν! Άνετη νίκη και στο Sprint στο Grand Prix στο Μαϊάμι
Ρεάλ Μαδρίτης: Θέμα χρόνου η μαθηματική στέψη της στη LaLiga
Premier League: Με «τριάρα» συνεχίζει πρώτη η Άρσεναλ, νίκη «ανάσα» για τη Νότιγχαμ