Εύκολα οι Χόρνετς

Διατηρώντας σημαντική διαφορά για το μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, οι Νιου Ορλίνς Χόρνετς κέρδισαν τους Σακραμέντο Κινγκς με 105-96.

Μάλιστα αυτή ήταν η έκτη διαδοχική ήττα των ουραγών της Pacific, οι οποίοι δεν μπόρεσαν να βρουν ρυθμό μετά το πρώτο 12λεπτο απέναντι στη μοναδική ομάδα που βρίσκεται χαμηλότερα από τους Κινγκς στην κατάταξη της δυτικής περιφέρειας του ΝΒΑ. Ξεχώρισαν οι Τζέισον Σμιθ και Μάρκο Μπελινέλι.

Ο πρώτος σταμάτησε στους 22 πόντους με 10/12 δίποντα, ενώ ο Ιταλός γκαρντ σημείωσε 3/6 τρίποντα και 21 πόντους. Έτσι οι Χόρνετς δεν συνέχισαν την παράδοση που αφορά των απώλεια πλεονεκτικών σκορ στο τέταρτο 12λεπτο.

Ακόμα, ο Γκρέιβις Βάσκεθ «έγραψε» 15 πόντους και ο Χαβιέ Ανρί 14. Εκτός έμειναν οι Έρικ Γκόρντον, Τζάρετ Τζακ, Τρέβορ Αρίζα, Εμέκα Οκαφόρ και Κρις Τζόνσον, αλλά οι εκπρόσωποι της Νέας Ορλεάνης σημείωσαν την 16η τους νίκη σε 58 ματς.

Από την άλλη, ο Μάρκους Θόρντον έφτασε στους 25 πόντους, ο Ταϊρίκ Έβανς στους 19, ο Τζέισον Τόμπσον στους 18 και ο Τερένς Ουίλιαμς στους 16. Αντίθετα ο Ντε Μάρκους Κάζινς «φορτώθηκε» με φάουλ, περιορίστηκε στους επτά πόντους και οι «βασιλιάδες» συμπλήρωσαν σαράντα ήττες σε 59 ματς. Ακόμα, ο αναπληρωματικός σέντερ, Χασάν Ουάιτσαϊντ, αποχώρησε τραυματισμένος με πρόβλημα στον δεξιό αστράγαλο.