Πατάνε… γκάζι οι 76ερς

Πήραν διαφορά στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου και οι Φιλαδέλφεια 76ερς συνέτριψαν με 93-75 τους Τορόντο Ράπτορς.

Χωρίς τον Αντρέα Μπαρνιάνι οι Ράπτορς ήταν ανταγωνιστικοί μέχρι το υπέρ των «σίξερς» 42-37 του ημιχρόνου, αλλά δέχθηκαν 8-0 στην αρχή του δεύτερου μέρους της αναμέτρησης. Ακολούθησε… ξέσπασμα των φιλοξενούμενων στο τέταρτο 12λεπτο, οπότε ολοκληρώθηκε η… εκδίκηση της πρόσφατης «βαριάς» (-21) εντός έδρας ήττας των 76ερς από τους ουραγούς της Atlantic. Μάλιστα οι «σίξερς» έκαναν σερί δύο νικών για πρώτη φορά σε… έναν μήνα, ενώ οι αντίπαλοι τους συμπλήρωσαν τετράδα διαδοχικών αρνητικών αποτελεσμάτων.

Ξεχώρισε ο Θάντεους Γιανγκ με 8/12 σουτ και 17 πόντους. Ακόμα, ο Νίκολα Βούτσεβιτς σταμάτησε στους δώδεκα, ο Έλτον Μπραντ στους δέκα, ενώ οι Αντρέ Ιγκουοντάλα, Λου Ουίλιαμς και Σπένσερ Χάους πέτυχαν από δέκα πόντους. Από την πλευρά του, ο Τζρου Χολιντέι είχε οκτώ πόντους, επτά ασίστ και επτά ριμπάουντ. Αξίζει να σημειωθεί πως οι Χάους και Έβαν Τέρνερ παρέμειναν εκτός βασικής πεντάδας για δεύτερο συναπτό παιχνίδι.

Από την άλλη, οι Άλαν Άντερσον και Εντ Ντέιβις έφτασαν στους 13 πόντους. Με 11 ολοκλήρωσε την προσπάθειά του ο Ντε Μαρ Ντε Ροζάν, με δέκα ο Γκάρι Φορμπς και με 9 ο Χοσέ Καλντερόν.

Πλέον οι εκπρόσωποι της Φιλαδέλφειας έχουν ρεκόρ νικών-ηττών, 31-27, και διατηρούν την έβδομη θέση της ανατολικής περιφέρειας του ΝΒΑ. Αντίθετα, οι Ράπτορς υπέστησαν την 39η ήττα τους σε 59 ματς.

Η ΔΕΑΒ κάλεσε σε ακρόαση τον ΠΑΟΚ
Παναθηναϊκός AKTOR: Στήριξη Ερντογάν σε Αταμάν για τις απειλές από Μακάμπι Τελ Αβίβ (video)
Super League: Δύο αγωνιστικές απαγόρευση στον Αλέξη Κούγια
Έπιασαν στα πράσα τον Μπολτάουζερ να κλέβει!