Αποβολή για Μπάινουμ και ήττα για Λέικερς

Οι Χιούστον Ρόκετς κοίταξαν τους Λος Άντζελες Λέικερς στα... μάτια και τους κέρδισαν με 112-107 στο «Staples Center».

Η διαφορά ήταν στους εννέα πόντους υπέρ των «λιμνάνθρωπων» στο ημίχρονο, αλλά αυτή αποδείχθηκε... μικρή. Άλλωστε τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης κύλησαν... πόντο-πόντο, μέχρι οι «ρουκέτες» να φτάσουν στο 108-101. Ο Τσάντλερ Πάρσονς ήταν αυτός που πέτυχε ένα «μεγάλο» τρίποντο, το οποίο υποχρέωσε τους Λέικερς να αρχίσουν τα φάουλ, για να ανατρέψουν τη διαφορά.

Στο μεταξύ και στην έναρξη του τέταρτου 12λεπτου, ο Άντριου Μπάινουμ αποβλήθηκε και η απουσία του ήταν φανερή στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Πρόκειται για ένα ακόμα επεισόδιο στο γνωστό... σίριαλ αναφορικά με την αγωνιστική αφοσίωση του θηριώδη σέντερ.

Συνολικά ξεχώρισε ο Λουίς Σκόλα με 10/17 σουτ και 25 πόντους. Μάλιστα πέτυχε δέκα πόντους σε διάστημα 2:39 στο τέταρτο 12λεπτο. Ακόμα, ο Γκόραν Ντράγκιτς σημείωσε 26 πόντους και 11 ασίστ, ο Μάρκους Κάμπι, ο οποίος ξεκίνησε βασικός, είχε δώδεκα πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Πάρσονς άθροισε 13, ο Σάμουελ Ντάλεμπερτ δώδεκα και ο Κόρτνεϊ Λι δέκα. Όλα αυτά χωρίς τους τραυματισμένους Κέβιν Μάρτιν και Κάιλ Λόουρι!

Από την άλλη, ο Κόμπι Μπράιαντ «έγραψε» 28 πόντους με 8/20 σουτ, ο Μέτα Ουόρλντ Πις έφτασε στους 23, ο Μπάινουμ άθροισε 19, ο Πάου Γκασόλ 14 και ο Ραμόν Σέσιονς ολοκλήρωσε την προσπάθειά του με δέκα πόντους, επτά ασίστ και έξι ριμπάουντ. Ωστόσο η πρόσφατη νίκη επί των Κλίπερς πήγε... στράφι.

Συγκεκριμένα, οι εκπρόσωποι της «πόλης των αγγέλων» υποχώρησαν στο 35-21 και πλέον απέχουν 1.5 επιτυχία από τους συμπολίτες τους, οι οποίοι προσπαθούν να πάρουν τον τίτλο στην Pacific και την τρίτη θέση στην δυτική περιφέρεια του ΝΒΑ. Από την πλευρά τους, οι Ρόκετς «ανέβηκαν» στο 30-25 και διατηρήθηκαν στην έβδομη θέση της Δύσης.

Πριν την έναρξη του αγώνα τιμήθηκε η ομάδα των Λέικερς που κατέκτησε το πρωτάθλημα του 1974. Μεταξύ των παλαιμάχων που βρέθηκαν στο κλειστό του Λος Άντζελες ήταν ο Πατ Ράιλι.

Formula 1: Σκέψεις για αλλαγή στη βαθμολόγηση