Επιτέλους νίκη για τους Καβαλίερς

Έπρεπε να... αποβληθεί ο Μπάιρον Σκοτ, για να κερδίσουν οι Κλίβελαντ Καβαλίερς τους Τορόντο Ράπτορς με 84-80.

Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού και τωρινός κόουτς των «καβς» αποβλήθηκε 53 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ύστερα από έντονη λογομαχία με έναν από τους διαιτητές του αγώνα. Έτσι δεν μπόρεσε να δει από κοντά την ομάδα του να παίρνει νίκη για πρώτη φορά από τις... 19 Μαρτίου.

Μάλιστα, ο καναδικός σύλλογος απώλεσε «διψήφιο» πλεονέκτημα στο τέταρτο 12λεπτο και υπέστη την 36η φετινή του ήττα. Στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, ο Αντουάν Τζέιμισον σημείωσε 16 από τους 25 πόντους του και οδήγησε τους εκπροσώπους του Κλίβλαντ στην πρώτη τους νίκη σε δέκα ματς.

Ακόμα, ο Λέστερ Χάντσον έφτασε στους 23 και δημιούργησε ρεκόρ καριέρας. Ακολούθησε ο Σαμάρντο Σάμουελς με δέκα πόντους για τους Καβαλίερς που δεν είχαν Κάιρι Έρβινγκ, Άντερσον Βαρεχάο Ντάνιελ Γκίμπσον και Άντονι Πάρκερ στη διάθεσή τους.

Από την άλλη απουσίασε ο Χοσέ Καλντερόν λόγω τραυματισμού στο μάτι. Συνολικά οι Ράπτορς χρησιμοποίησαν εννέα παίκτες, εκ των οποίων οι τρεις δεσμεύονται με... δεκαήμερο συμβόλαιο. Πάντως, ο Ντε Μαρ Ντε Ροζάν συμπλήρωσε 22 πόντους και ο Αντρέ Μπαρνιάνι 19.

Ενώπιον 16,565 θεατών που βρέθηκαν στο «Air Canada Centre», η ομάδα του Τορόντο γνώρισε την 36η ήττα της σε 56 ματς και πλέον έχει οριακές μαθηματικές ελπίδες πρόκρισης στα play off. Αντίθετα, οι ουραγοί της Central άθροισαν 18 νίκες σε 53 αγώνες.

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Ο Τερίμ θα περιμένει τον Μπερνάρ μέχρι την τελευταία στιγμή
Παναθηναϊκός AKTOR: "Πληγώθηκε" από τα λάθη του και από τους διαιτητές και break η Μακάμπι
Χαμός στο NBA: Ο αδερφός του Γιόκιτς έριξε μπουνιά σε θεατή στο Νάγκετς – Λέικερς (video)
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Προπονήθηκαν Γκατσίνοβιτς, Στάνκοβιτς, πριν το ντέρμπι κορυφής στη Super League