Τρίτη σερί ήττα για Θάντερ

Οι Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ έχασαν και στην Ιντιανάπολις από τους Ιντιάνα Πέισερς με 103-98 και πλέον η πρώτη της θέση της Δύσης είναι υπό διεκδίκηση.

Τρία αποτυχημένα αποτελέσματα διαδέχθηκαν τη νίκη των Θάντερ επί των Σικάγο Μπουλς. Κόντρα στους Πέισερς βρέθηκαν πίσω με 56-41 στο ημίχρονο και με... 72-48 στο τρίτο 12λεπτο, πριν εξαπολύσουν αντεπίθεση διαρκείας και μειώσουν στους τέσσερις πόντους στο τελευταίο λεπτό. Τότε, οι γηπεδούχοι αποδείχθηκαν ψύχραιμοι στις βολές και κατέκτησαν τη νίκη κόντρα στην ροή της αναμέτρησης.

Ο Ντάνι Γκρέιντζερ ξεχώρισε για μία ακόμα βραδιά με 10/19 δίποντα και 26 πόντους. Ακόμα, ο Ρόι Χίμπερτ κυριάρχησε κοντά στο καλάθι με 21 πόντους και δώδεκα ριμπάουντ, ενώ ο Πολ Τζορτζ μάζεψε 16 ριμπάουντ, αποβλήθηκε με έξι φάουλ και πέτυχε οκτώ πόντους. Στους 14 σταμάτησε ο Ντέιβιντ Ουέστ και στους 11 ο Ντάρεν Κόλισον.

Για τους πρωτοπόρους της δυτικής περιφέρειας του ΝΒΑ, ο Κέβιν Ντουράντ άθροισε... 44 πόντους με 28 στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ ο Ράσελ Ουέστμπρουκ είχε 21 πόντους με 16 στο δεύτερο ημίχρονο. Επίσης, ο all-star πλέι-μέικερ μοίρασε εννέα ασίστ και μάζεψε 11 ριμπάουντ. Στους δέκα πόντους ολοκλήρωσε την προσπάθειά του ο Τζέιμς Χάρντεν.

Έτσι οι Πέισερς συμπλήρωσαν τέσσερις συναπτές νίκες και έχουν πλέον ρεκόρ νικών-ηττών, 34-21. Αυτό τους ξεχωρίζει ακόμα περισσότερο στην τρίτη θέση της Ανατολής.

Από την άλλη, οι «βροντές» υποχώρησαν στο 40-15 και πλέον απέχουν μόλις μισή επιτυχία από τους Σαν Αντόνιο Σπερς. Μάλιστα τα «σπιρούνια» έχουν την ευκαιρία να τους «πιάσουν» στην κορυφή της Δύσης, καθώς υποδέχονται αυτή την ώρα τους Νιου Ορλίνς Χόρνετς.

Ιστιοπλοΐα: Διεκδικούν πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες οι Β. Κοκκαλάνης, Λ. Τσορτανίδης
Ρόμα: Πήρε το «πράσινο φως» για να ξεκινήσει αθλητική δραστηριότητα ξανά ο Εντικά
Super League LIVE: ΑΕΚ – Παναθηναϊκός, Άρης – Ολυμπιακός και Λαμία – ΠΑΟΚ
Η ανακοίνωση της ΕΛ.ΑΣ. για τις έρευνες στα σπίτια των συλληφθένων για τα επεισόδια στου Ρέντη