Από το -20 οι Ουόριορς

Οι Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς κέρδισαν με 97-94 τους Μινεσότα Τίμπεργουλφς, αν και ήταν πίσω με είκοσι πόντους, δύο λεπτά πριν από την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Συγκεκριμένα, 1:53 πριν από το τέλος του εναρκτήριου 24λεπτου, οι «λύκοι» είχαν προηγηθεί με 49-29. Ωστόσο, οι Ουόριορς «απάντησαν» με 40-19 στα επόμενα οκτώ αγωνιστικά λεπτά και πήραν τα ηνία της αναμέτρησης. Μάλιστα έφτασαν στο +10, επτά λεπτά πριν από την λήξη, αλλά οι Τίμπεργουλφς επανήλθαν. Τελικά ο αγώνας κρίθηκε με άστοχο τρίποντο του Κέβιν Λοβ και οι εκπρόσωποι της Μινεάπολις άθροισαν τέσσερις διαδοχικές ήττες.

Άλλωστε ο Λουκ Ριντνάουρ απουσίασε λόγω τραυματισμού στον δεξιό αστράγαλο. Στην θέση του... αναπληρωματικού του Ρίκι Ρούμπιο αγωνίστηκε ο Χοσέ Μπαρέα που επέστρεψε ύστερα από απουσία έξι παιχνιδιών. Ο διεθνής Πορτορικανός άθροισε 15 πόντους και οκτώ ασίστ, αλλά δεν ήταν αρκετός, αφού μεταξύ άλλων έκανε επτά λάθη.

Για τους «πολεμιστές» ξεχώρισε ο Ντέιβιντ Λι με 31 πόντους. Ακόμα, ο Τσαρλς Τζέκινς σημείωσε 19, ο Ρίτσαρντ Τζέφερσον 13, ο Κλέι Τόμπσον άλλους 13 και ο Ντορέλ Ράιτ 11. Από την άλλη, ο Λοβ σταμάτησε στους 29 πόντους, στα δώδεκα ριμπάουντ και στις πέντε ασίστ, ο Ουέιν Έλινγκτον στους 17 πόντους, ο Ουές Τζόνσον στους δώδεκα και ο Νίκολα Πέκοβιτς στους δέκα. Εκτός έμεινε και ο Μάικλ Μπίσλι, άλλο μέλος του καταλόγου τραυματιών των γηπεδούχων.

Με την 14η τους ήττα σε 27 αγώνες στο «Target Center», οι ουραγοί της Northwest συμπλήρωσαν 31 ήττες σε 56 ματς και βρέθηκαν πέντε επιτυχίες μακριά από την προνομιούχα οκτάδα της δυτικής περιφέρειας του ΝΒΑ. Μπορεί οι Τίμπεργουλς να φαίνεται πως μένουν εκτός play off με τη νέα ήττα τους, αλλά δεν βρίσκονται σε καλύτεροι μοίρα οι εκπρόσωποι του Όκλαντ που έχουν 21 νίκες σε 53 παιχνίδια και απέχουν 7.5 επιτυχίες από την ίδια οκτάδα.