Στο... τσακ οι Λέικερς

Για μία ακόμα βραδιά απαιτήθηκε η εκτελεστική δεινότητα του Κόμπι Μπράιαντ και οι Λος Άντζελες Λέικερς κέρδισαν με 91-87 τους Νιου Τζέρζεϊ Νετς.

Οι «λιμνάνθρωποι» έλεγξαν το παιχνίδι και πήραν διαφορά «ασφαλείας» από το πρώτο ημίχρονο. Μάλιστα έφτασαν στο +17, αλλά ο προπονητής, Μάικ Μπράουν, απέσυρε πρόωρα τους βασικούς, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Ντερόν Ουίλιαμς και η... παρέα του. Αποτέλεσμα η ισοπαλία μόλις 1:29 πριν από το τέλος της τέταρτης περιόδου.

Ωστόσο, οι Λέικερς επανέκτησαν το προβάδισμα και ο Μπράιαντ διασφάλισε τη νίκη με το τρίτο του τρίποντο, 6.8 δεύτερα πριν από την λήξη. Έτσι συμπλήρωσε 24 πόντους. Ακόμα, ο Ραμόν Σέσιονς άθροισε 11 ασίστ και δώδεκα πόντους, ενώ ο Πάου Γκασόλ πέτυχε 24 σαν σέντερ στη θέση του τραυματισμένου Άντριου Μπάινουμ.

Από την άλλη, ο Ουίλιαμς είχε είκοσι πόντους και ηγήθηκε του επιμέρους 18-6 στο τέταρτο 12λεπτο που έφερε το ματς στα ίσα. Ακόμα, Τζέραλντ Ουάλας «έγραψε» 19 πόντους, ο Κρις Χάμφρις 18 συν 15 ριμπάουντ και ο Τζέραλντ Γκριν 13.

Αν και επικράτησαν για όγδοο διαδοχικό παιχνίδι των Νετς και πήραν τη τρίτη νίκη στα ισάριθμα τελευταία ματς, οι Λέικερς δέχθηκαν αποδοκιμασίες από τους 18.997 θεατές που βρέθηκαν στο «Staples Center». Πάντως το αποτέλεσμα τους έφερε στο 34-20, 1.5 επιτυχία μακριά από τους Λος Άντζελες Κλίπερς στην «κούρσα» της Pacific και άφησε τους «λιμνάνθρωπους» στην τρίτη θέση της δυτικής περιφέρειας του ΝΒΑ.

Αντίθετα, οι εκπρόσωποι του Νιου Τζέρζεϊ υπέστησαν την 36η ήττα τους σε 55 αγώνες. Μάλιστα απώλεσαν νικηφόρο σερί τριών αναμετρήσεων και παρέμειναν 8.5 επιτυχίες μακριά από την προνομιούχα οκτάδα της Ανατολής.

ΕΠΟ: «Ουδέποτε ετέθη θέμα θετικού δείγματος διεθνούς ποδοσφαιριστή»
Conference League: Ο Μαρτίνες δε χάνει στα πέναλτι, πρόκριση για Άστον Βίλα!
Άρης – ΑΕΚ: Ατομικό για Μουκουντί και Άμραμπατ | Εκτός οι Λιβάι Γκαρσία, Στάνκοβιτς
Europa Conference League LIVE: ΠΑΟΚ – Μπριζ και Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός