Χωρίς Χάρις «καθάρισαν» οι Τζαζ

Αν και τραυματίστηκε νωρίς ο Ντέβιν Χάρις, οι Γιούτα Τζαζ επικράτησαν με 102-97 των Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς στο «Rose Garden».

Προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο Χάρις χτύπησε τον αριστερό του αστράγαλο και αποχώρησε με εννέα πόντους και τέσσερις ασίστ. Μάλιστα το σκορ ήταν 57-54 υπέρ των γηπεδούχων, αλλά ο Τζαμάλ Τίνσλεϊ ξεκίνησε βασικός στο δεύτερος μέρος της αναμέτρησης, μοίρασε έξι ασίστ και βοήθησε την ομάδα του να ανατρέψει το σκορ.

Ύστερα από το 43-29, άλλωστε, οι εκπρόσωποι του Σολτ Λέικ είχαν αρχίσει να προσεγγίζουν το σκορ και τελικά έφτασαν στο +18, πριν επανακάμψουν οι Μπλέιζερς στα τελευταία λεπτά. Το σκορ έγινε μεν 94-94 και στην συνέχεια 97-94 με τρίποντο του Μάθιους, αλλά οι Τζαζ επανέκτησαν το προβάδισμα και πήραν το ματς διακόπτοντας αρνητικό σερί τριών αγώνων με υπέρ τους 8-0 στο τέλος.

Ξεχώρισε ο Πολ Μίλσαπ με 31 πόντους και 11 ριμπάουντ. Ακόμα, ο Γκόρντον Χέιγουρντ σταμάτησε στους είκοσι, ο Αλ Τζέφερσον στους 11 και ο Ντέρικ Φέιβορς στους δέκα. Από την άλλη, ο Ουέσλι Μάθιους σημείωσε 33 πόντους κόντρα στην παλιά του ομάδα, ο Λα Μάρκους Όλντριντζ 27 και ο Νικολά Μπατούμ 16.

Πλέον, οι Τζαζ έχουν ρεκόρ νικών-ηττών, 28-26, και απέχουν μία επιτυχία από την προνομιούχα οκτάδα της δυτικής περιφέρειας του ΝΒΑ. Αντίθετα, οι Τρέιλ Μπλέιζερς επανήλθαν στην τελευταία θέση της Northwest με 29 ήττες σε 54 ματς και βρέθηκαν τέσσερις επιτυχίες μακριά από την ίδια οκτάδα.

NBA: Ισόβιος αποκλεισμός στον Πόρτερ για παράνομο στοιχηματισμό!
Champions League: Η Ρεάλ Μαδρίτης "έκλεψε" την πρόκριση στην Αγγλία!
Θλίψη στον ελληνικό στίβο: Πέθανε ο Κώστας Ηλίας
Champions League: Στα ημιτελικά η Μπάγερν Μονάχου