Μπορούν χωρίς Χιλ οι Σανς

Ο Τζάρεντ Ντάντλεϊ σκόραρε τους 15 από τους συνολικά 21 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο και οδήγησε τους Σανς στη νίκη επί των κουρασμένων Χόρνετς, με 92-75.

Ο 27χρονος γκαρντ/φόργουορντ του Φοίνιξ είχε 9/16 σουτ εντός παιδιάς κι ακόμα εφτά ριμπάουντ, «καλύπτοντας» και τους απογοητευτικούς Σάνον Μπράουν (6/11 σουτ, αλλά τέσσερα λάθη) και Τσάνινγκ Φράι (6/14 σουτ και τρία λάθη). Στους τέσσερις πόντους έμεινε ο Στιβ Νας, ο οποίος όμως μοίρασε 14 ασίστ, ενώ δεν αγωνίστηκε ο τραυματίας Γκραντ Χιλ. Οι «ήλιοι» έχουν πλέον ρεκόρ 26-26 και υπολείπονται μιάμιση επιτυχία από τους Χιούστον Ρόκετς, που κατέχουν την 8η και τελευταία θέση των πλέι οφ στη Δύση.

Στο 13-40 έμεινε η Νέα Ορλεάνη κι έγινε η τρίτη ομάδα του ΝΒΑ, αλλά μόλις η πρώτη δυτική, που έφθασε τις σαράντα ήττες. Οι Χόρνετς ολοκλήρωσαν στο «US Airways Center» περιοδεία πέντε αγώνων, από τους οποίους κέρδισαν μόνο τον έναν. Τζέισον Σμιθ και Μάρκο Μπελινέλι είχαν από 14 πόντους, ενώ ο Τζάρετ Τζακ συνείσφερε 13 πόντους, πέντε ασίστ και τέσσερα ριμπάουντ. Ο Γκρέιβι Βάσκεζ ήρθε από τον πάγκο και στα 23 λεπτά που αγωνίστηκε είχε απολογισμό εφτά πόντους και έξι ασίστ.

Λέστερ: Απολύθηκε ο προπονητής της γυναικείας ομάδας λόγω σχέσης με παίκτρια
NBA: Συγκλονιστικός ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, αλλά απελπιστικά μόνος - Σοκ για τους Σέλτικς
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Επανέρχεται η Γαλατασαράι για τον Ερικσεν
Πολωνία: Ενισχύει με στρατό τους Ολυμπιακούς Αγώνες