Εύκολο πέρασμα για τους Νετς

Με ανεβασμένη απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο, οι Νιου Τζέρζεϊ Νετς συμπλήρωσαν σερί τριών νικών με το 111-99 επί των Σακραμέντο Κινγκς.

Το ημίχρονο έληξε 59-56 υπέρ των Νετς, με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια διαρκώς. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι πήραν τον αγώνα ανοίγοντας διψήφια διαφορά στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Άντονι Μόροου με 6/11 τρίποντα και 24 πόντους.

Ακόμα, ο Ντερόν Ουίλιαμς μοίρασε 15 ασίστ ένα 24ώρο μετά τις είκοσι που σημείωσε στο Όκλαντ σε βάρος των Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς. Ο πλέι-μέικερ των Νετς πέτυχε επίσης 19 πόντους με 5/12 δίποντα, ενώ ο Τζέραλντ Ουάλας είχε 18, ο Κρις Χάμφρις 14 και ο Γιόχαν Πέτρο δώδεκα. Εκτός έμειναν, όπως είχε προγραμματιστεί, οι τραυματισμένοι Μπρουκ Λόπεζ, Τζόρνταν Φάρμαρ και Σέλντεν Ουίλιαμς.

Από την άλλη, ο Ταϊρίκ Έβανς έφτασε στους 23 πόντους, ο Ντε Μάρκους Κάζινς στους 14, ο Μάρκους Θόρντον στους 13, ο Αϊσάια Τόμας στους 11 και ο Τζέισον Τόμπσον στους δέκα. Πάντως, όλοι οι παραπάνω απλά μείωσαν στους επτά πόντους στο δεύτερο ημίχρονο.

Με την πρώτη τριπλέτα νικών τους για φέτος, οι Νετς άθροισαν 19 νίκες σε 54 ματς και απέχουν 8.5 επιτυχίες από την προνομιούχα οκτάδα της ανατολικής περιφέρειας του ΝΒΑ. Αντίθετα, οι ουραγοί της Pacific άθροισαν 34 ήττες σε 52 αγώνες και απέχουν δέκα επιτυχίες από την οκτάδα της Δύσης.

Elite League: Νίκες για Μίλωνα, Ηρακλή και Ψυχικό