Πάρτι των Θάντερ στο Λος Άντζελες

Οι Λος Άντζελες Λέικερς υπέστησαν μία... ταπεινωτική ήττα με 100-91 στο «Staples Center» από τους Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ.

Στην αρχή της αναμέτρησης, οι «λιμνάνθρωποι» προηγήθηκαν με δώδεκα πόντους διαφορά, αλλά κάπου εκεί έσβησαν οι... μηχανές του Κόμπι Μπράιαντ και άναψαν αυτές του Ράσελ Ουέστμπρουκ. Στο τέταρτο 12λεπτο, οι «βροντές» ανέβασαν τη διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους και «επιβίωσαν» κόντρα σε επίθεση... απελπισίας τον Λέικερς στο τέλος.

Με 34 πόντους, έξι ασίστ και ένα μόνο λάθος, ο Ουέστμπρουκ αποτέλεσε το «αστέρι» της αναμέτρησης. Ο Κέβιν Ντουράντ ακολούθησε με 21 πόντους, 11 ριμπάουντ και πέντε ασίστ, ενώ ο Κέντρικ Πέρκινς άθροισε δώδεκα πόντους, αν και τα βρήκε... σκούρα με αντίπαλο τον Άντριου Μπάινουμ. Στην πέμπτη σερί νίκη των Θάντερ συνέβαλε με εννέα πόντους ο Τζέιμς Χάρντεν που είχε 1/8 δίποντα.

Με 7/25 σουτ, ο «Μάμπα» άθροισε 25 πόντους, αλλά έμεινε χωρίς εύστοχο σουτ για σχεδόν τριάντα αγωνιστικά λεπτά. Ακόμα, ο Μπάινουμ είχε 25 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ ο Πάου Γκασόλ σημείωσε 13 πόντους με 4/11 σουτ.

Μέσα σε... όλα, ο Ντέρεκ Φίσερ επέστρεψε στην «πόλη των αγγέλων» σαν αντίπαλος των Λέικερς. Μάλιστα έκανε πολύ καλή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο σημειώνοντας επτά πόντους. Πριν αρχίσει το ματς, ο 37χρονος πλέι-μέικερ αποθεώθηκε από τους θεατές που βρέθηκαν στο κλειστό του Λος Άντζελες, ενώ τον υποδέχθηκαν με αγκαλιές οι πρώην συμπαίκτες του.

Πλέον οι εκπρόσωποι της Οκλαχόμα Σίτι έχουν ρεκόρ νικών-ηττών, 39-12, και απέχουν τρεις επιτυχίες από τους δεύτερους της δυτικής περιφέρειας του ΝΒΑ, Σαν Αντόνιο Σπερς. Από την άλλη, οι πρωτοπόροι της Pacific υποχώρησαν στο 31-20 με την πέμπτη τους εντός έδρας ήττα σε 25 ματς. Μάλιστα η διαφορά τους από τους συμπολίτες Κλίπερς μειώθηκε στην 1.5 επιτυχία.

«Πάρτι» της Παρί Σεν Ζερμέν στη Βαρκελώνη και ραντεβού με Ντόρτμουντ στα ημιτελικά
Θρίαμβος για το Περιστέρι του Σπανούλη - Ιστορική πρόκριση στο Final Four του BCL
Γνώριμοι στην Ελλάδα οι διαιτητές στις ρεβάνς ΠΑΟΚ - Μπριζ και Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός
Γκάφα ολκής από οπαδούς της Μπαρτσελόνα - Επιτέθηκαν στο πούλμαν της ομάδας τους (vid)