Πάλι στο ρετιρέ οι Σέλτικς

Συντάκτης: Γιάννης Ασκούνης Δημοσίευση: Πέμπτη, 29 Μαρτίου 2012 05.19

Σχετικά εύκολα και με σκορ 94-82, οι Μπόστον Σέλτικς επικράτησαν των Γιούτα Τζαζ και «έπιασαν» τους Φιλαδέλφεια 76ερς στην πρώτη θέση της Atlantic.

Μάλιστα, οι «κέλτες» δεν είχαν στη διάθεσή τους τον Ρέι Άλεν, ο οποίος ήταν αμφίβολος πριν αρχίσει η αναμέτρηση. Ο έμπειρος γκαρντ απουσίασε για τέταρτο διαδοχικό παιχνίδι, αλλά φαίνεται πως ξεπέρασε τον τραυματισμό στον αστράγαλο και θα πως θα επιστρέψει στο επόμενο ματς.

Παρά την απουσία του Άλεν, ο Κέβιν Γκαρνέτ είχε 23 πόντους και δέκα ριμπάουντ, ενώ ο Ραζόν Ρόντο μοίρασε 13 ασίστ και πέτυχε έξι πόντους. Στους είκοσι πόντους σταμάτησε ο Πολ Πιρς και στους 19 ο Μπράντον Μπας.

Από την άλλη, ο πρώην σέντερ των Σέλτικς, Αλ Τζέφερσον, σημείωσε 18 πόντους και μάζεψε δώδεκα ριμπάουντ. Μάλιστα πέτυχε δέκα πόντους σε επιμέρους σκορ, 17-3, στο τρίτο 12λεπτο που μείωσε τη διαφορά στους δύο πόντους. Ακολούθησε μία ισοπαλία στο τέταρτο 12λεπτο πριν από καθοριστικό σερί 7-0 των γηπεδούχων.

Για τους Τζαζ, πέρα από τον Τζέφερσον, ο Γκόρντον Χέιγουορντ έφτασε στους 19 πόντους και ο Πολ Μίλσαπ στους 13. Αμφότεροι συγκέντρωσαν επτά ριμπάουντ.

Με την δεύτερη τους ήττα σε εννέα αγώνες, οι εκπρόσωποι του Σολτ Λέικ υποχώρησαν στο 27-24, αλλά διατηρήθηκαν εντός της προνομιούχας οκτάδας της δυτικής περιφέρειας του ΝΒΑ. Από την πλευρά τους, οι Σέλτικς έφτασαν στο 28-22, αλλά έμειναν στην έβδομη θέση της Ανατολής με την 18η τους νίκη σε 26 παιχνίδια στο «TD Garden».