Έξω ο Στάκι, νίκη οι Πίστονς

Παρά τον τραυματισμό του Ρόντνι Στάκι, οι Ντιτρόιτ Πίστονς κέρδισαν με 87-75 τους Κλίβελαντ Καβαλίερς που κατέγραψαν την πέμπτη σερί ήττα τους.

Πριν την έναρξη του αγώνα ανακοινώθηκε ο αποκλεισμός του Μπεν Γκόρντον λόγω τραυματισμού. Μόλις στο πρώτο 12λεπτο αποχώρησε από την αναμέτρηση και ο Στάκι, αλλά τα «πιστόνια» βρήκαν τον τρόπο να πάρουν την 18η νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα.

Στο ημίχρονο προηγήθηκαν με 49-44 και κράτησαν χαμηλά το σκορ στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης, κάτι που τους ευνόησε. Στο μεταξύ, ο Ταϊσόν Πρινς ανέλαβε την επίθεση και αποδείχθηκε ασταμάτητος με 4/4 τρίποντα και 29 πόντους. Παράλληλα μάζεψε οκτώ ριμπάουντ.

Ακόμα, ο Μπράντον Νάιτ σημείωσε 16 πόντους, ο Τζέισον Μάξιελ δώδεκα, ενώ ο Γκρεγκ Μονρό είχε οκτώ συν δέκα ριμπάουντ. Από την άλλη, ο Κάιρι Έρβινγκ πέτυχε 22 πόντους, μάζεψε εννέα ριμπάουντ και μοίρασε έξι ασίστ. Επίσης είχε πέντε λάθη, αλλά όλα στο πρώτο ημίχρονο. Από την πλευρά του, ο Αντουάν Τζέιμισον έφτασε στους 17 πόντους με 7/21 σουτ, ενώ ο Τριστάν Τόμπσον σταμάτησε στα 11 ριμπάουντ και στους εννέα πόντους.

Πλέον, οι δύο ομάδες μοιράζονται την τελευταία θέση της Central. Από τη μία, οι Πίστονς έχουν 18 νίκες σε πενήντα αγώνες και από την άλλη οι «καβς» έχουν 17 σε 48, αντίστοιχα. Αμφότεροι οι σύλλογοι απέχουν έξι επιτυχίες από την προνομιούχα οκτάδα της ανατολικής περιφέρειας του ΝΒΑ και πολύ δύσκολα θα προλάβουν να διεκδικήσουν την πρόκριση στα play off.

Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: LIVE το Game 1 της σειράς των playoffs της Euroleague
Παναθηναϊκός AKTOR: Ο Μάικ γύρισε σπίτι του…
Ρομπίνιο: Συμπλήρωσε ένα μήνα στη φυλακή - Από την απομόνωση σε κελί 8 τ.μ.
Βεζένκοφ: «Είναι δύσκολα στο ΝΒΑ αλλά έκανα την σωστή επιλογή»