Επέστρεψε ο «χρυσός» Στάκι για τους Πίστονς

Νίκη με 79-77 «άρπαξαν» οι Ντιτρόιτ Πίστονς στην έδρα των Ουάσινγκτον Ουίζαρντς, καθώς ο Ρόντνι Στάκι σημείωσε το καταλυτικό δίποντο, 0.2 δεύτερα πριν την λήξη.

Οι «πρωτευουσιάνοι» έπαιξαν για τρίτη φορά σε ισάριθμα βράδια και η κόπωση εμφανίστηκε στο τέταρτο 12λεπτο, όταν απώλεσαν το υπέρ τους σκορ «σπάζοντας» το αντίπαλο καλάθι. Άλλωστε οι Ουίζαρντς συνηθίζουν να... πετάνε διαφορές στα τελευταία λεπτά των αγώνων τους.

Πάντως, ο Νενέ ισοφάρισε σε 77-77, 5.9 πριν την λήξη. Αυτός ο χρόνος ήταν αρκετός για τον Στάκι που επέστρεψε από απουσία τριών παιχνιδιών λόγω τραυματισμού. Συγκεκριμένα συμπλήρωσε 24 πόντους και διαμόρφωσε το 79-77, 0.2 δευτερόλεπτα πριν την λήξη. Επίσης, ο Γκρεγκ Μονρό πέτυχε double-double δέκα ριμπάουντ και δέκα πόντων, ενώ ο Ταϊσόν Πρινς σημείωσε 18 πόντους.

Στους είκοσι έφτασε ο Τζόρνταν Κρόφορντ, ενώ ο Τζον Ουόλ είχε 14 πόντους, εννέα ασίστ και επτά ριμπάουντ, αλλά ήταν... άποντος στην τέταρτη περίοδο, διάστημα στο οποίοι οι γηπεδούχοι είχαν... 0/10 τρίποντα. Ο Νενέ σταμάτησε στους οκτώ πόντους, ο Κέβιν Σεραφίν στους δώδεκα, ενώ οι Τρέβορ Μπούκερ και Αντράι Μπλατσε έμειναν εκτός με τραυματισμούς.

Ενώπιον 15,911 θεατών που βρέθηκαν στο «Verizon Center», οι Ουίζαρντς άθροισαν 38 ήττες σε 49 ματς. Από την πλευρά τους, οι ουραγοί της Central έχουν πλέον 17 νίκες σε 49 αγώνες. Αμφότερες οι ομάδες είναι αρκετά μακριά από τις προνομιούχες θέσεις της ανατολικής περιφέρειας του ΝΒΑ.

Euroleague: Ενός λεπτού σιγή πριν το Παρτιζάν-Ολυμπιακός