Χωρίς... πάγκο οι Σέλτικς στο Σάρλοτ

Άντεξαν και πήραν τη νίκη με 102-95 οι Μπόστον Σέλτικς σε βάρος των ουραγών Σάρλοτ Μπόμπκατς στο «Time Warner Cable Arena».

Στο πρώτο ημίχρονο, οι Σέλτικς έφτασαν στο +18, αλλά πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 42-40. Χωρίς να χάσουν το προβάδισμα έφτασαν, αργά και σταδιακά, στην 27η φετινή τους νίκη. Άλλωστε ο Πολ Πιρς «έγραψε» 36 πόντους και κάλυψε τα κενά των τραυματισμένων, Ρέι Άλεν, Μικαέλ Πιετρούς και Ζερμέιν Ο' Νιλ. Επίσης, ο Πρις μάζεψε δέκα ριμπάουντ, μοίρασε τέσσερις ασίστ, κατέγραψε τρία κλεψίματα και μπλόκαρε τρία σουτ.

Στους 24 πόντους σταμάτησε ο Κέβιν Γκαρνέτ, στις 13 ασίστ με 1/7 σουτ και επτά πόντους ο Ραζόν Ρόντο, ενώ ο Μπράντον Μπας πρόσθεσε 13 πόντους. Μόλις εννέα πόντους πέτυχαν οι αναπληρωματικοί των «κελτών», έναντι 59 των αντίστοιχων παικτών των Μπόμπκατς που λίγο έλειψαν να γυρίσουν το παιχνίδι.

Συγκεκριμένα, ο Μπάιρον Μάλινς έφτασε στους 18 πόντους και ο Ντέρικ Μπράουν στους 13, ενώ ο βασικός Τζέραλντ Χέντερσον σημείωσε 21. Ακόμα, ο Ρέτζι Ουίλαμς είχε 3/5 τρίποντα και εννέα πόντους.

Αν και μείωσαν σε 93-89, δύο λεπτά πριν την λήξη, οι «αγριόγατες» δεν πρόσφεραν χαρά στους 16,357 θεατές που βρέθηκαν στο κλειστό του Σάρλοτ. Αντίθετα, οι Μπόμκατς γνώρισαν την 40ή τους ήττα σε 47 ματς και με δύο ακόμα αποτυχίες θα αποκλειστούν μαθηματικά από τα play off.

Από την άλλη, οι Σέλτικς άθροισαν ρεκόρ νικών-ηττών, 27-22. Πλέον ισοβαθμούν με τους Φιλαδέλφεια 76ερς στο ρετιρέ της Atlantic και μπορούν να δουν περισσότερο αισιόδοξα το μέλλον τους στην κατάταξη της ανατολικής περιφέρειας του ΝΒΑ.

Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι: Εκτός Χουάντσο και Μπάλντγουιν
Volley League: Μία αγωνιστική κεκλεισμένων των θυρών στον Ολυμπιακό από τη ΔΕΑΒ