Από το -16 οι Χοκς

Ο άνθρωπος του... τέταρτου 12λεπτου, Τζο Τζόνσον, οδήγησε τους Ατλάντα Χοκς στο εκτός έδρας 95-92 επί των Ουάσινγκτον Ουίζαρντς.

Οι «πρωτευουσιάνοι» είχαν το προβάδισμα για ολόκληρο τον αγώνα και έφτασαν στο +16. Ωστόσο, η διαφορά ανατράπηκε από τους αποφασισμένους Χοκς στην τέταρτη περίοδο, χρονικό διάστημα στο οποίο... ανέλαβε ο Τζόνσον.

Συγκεκριμένα, ο φόργουρντ των «γερακιών» πέτυχε εννέα από τους 16 πόντους του στο τέταρτο 12λεπτο. Μεταξύ άλλων σημείωσε το νικητήριο τρίποντο στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Τζον Ουόλ είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει σε «νεκρό» χρόνο, αλλά αστόχησε στο τρίποντο που επιχείρησε. Έτσι ολοκλήρωσε την προσπάθειά του με 1/10 σουτ και οκτώ πόντους.

Με είκοσι πόντους, ο Τζος Σμιθ κράτησε «ζωντανούς» τους εκπρόσωπους της Ατλάντα στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού. Επίσης, οι Μάρβιν Ουίλιαμς και Ζάζα Πατσούλια πέτυχαν από 13 πόντους. Ο τελευταίος, πάντως, τα βρήκε... σκούρα απέναντι στον Νενέ των 21 πόντων και 11 ριμπάουντ. Για τους «μάγους», ο Τζαμάλ Κρόφορντ ακολούθησε με είκοσι πόντους.

Έτσι, οι Χοκς «ανέβηκαν» στο 29-20 με την τρίτη συνεχόμενή τους νίκη και βρέθηκαν μόνοι στην πέμπτη θέση της ανατολικής περιφέρειας του ΝΒΑ. Από την άλλη, οι Ουίζαρντς γνώρισαν την 36η ήττα τους σε 47 αγώνες.

Σοκ για την Πάουλα Μπαντόσα: Ξέσπασε σε κλάματα στην αγκαλιά της Σαμπαλένκα (vid)
Οι προκρίσεις Ολυμπιακού και ΠΑΟΚ στα ημιτελικά του Conference League «κρίνονται» στην COSMOTE TV
Για πρώτη φορά στην Ελλάδα 115 εκατομμύρια ευρώ από το Eurojackpot – Αύριο στις 21:00 η κλήρωση
Φώτης Ιωαννίδης: Ένας «γίγαντας» για τον φορ του Παναθηναϊκού - «Τον θέλει και η Γιουβέντους»