Διπλή ανατροπή για τους Χοκς

Οι Ατλάντα Χοκς έστειλαν το ματς στην παράταση και τελικά επικράτησαν με 103-102 (91-91 κ.α.) των Κλίβελαντ Καβαλίερς.

Οι «καβς» προηγήθηκαν με 16 πόντους, αλλά δεν απέφυγαν την ήττα. Άλλωστε ο Τζο Τζόνσον πήρε... προσωπικά την υπόθεση-νίκη για τα «γεράκια», τα οποία είχαν δέκα παίκτες διαθέσιμους. Συγκεκριμένα, ο φόργουρντ των Χοκς ισοφάρισε με τρίποντο στο τέλος της κανονικής διάρκειας σε 91-91 και πέτυχε το νικητήριο δίποντο, δέκα δευτερόλεπτα πριν το τέλος του έξτρα πεντάλεπτου. Ακολούθησε άστοχο σουτ του Κάιρι Έρβινγκ και αποτυχημένη έμπνευση του Αλόνζο Γκι, οπότε το ματς κατέληξε στους γηπεδούχους.

Ο Τζόνσον άθροισε 22 πόντους, μαζί με τα δύο παραπάνω καταλυτικά καλάθια. Ο Τζος Σμιθ, πάντως, είχε 32 πόντους, 17 ριμπάουντ και πέντε ασίστ με 10/29 σουτ, οπότε ξεχώρισε. Στους 14 πόντους σταμάτησε ο Ζάζα Πατσούλια, στους δώδεκα ο Τζεφ Τιγκ και στους δέκα οι Κερκ Χάινριχ και Τζέρι Στακχάουζ.

Πέρα από το +16 της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης, οι Καβαλίερς απώλεσαν επίσης ένα +6 στην παράταση. Μοιραία, οι 29 πόντοι, τα εννέα ριμπάουντ και οι εννέα ασίστ του Έρβινγκ δεν ήταν αρκετά. Πέρα από την προσφορά της πρώτης επιλογής του ντραφτ, ο Αντουάν Τζέιμισον είχε 23 πόντους και δώδεκα ριμπάουντ, ο Τριστάν Τόμπσον 13 πόντους, ο Μάνι Χάρις 11 και ο Γκι εννέα πόντους συν 13 ριμπάουντ.

Πλέον οι Χοκς έχουν ρεκόρ νικών-ηττών, 27-20, το οποίο τους φέρνει στην έκτη θέση της ανατολικής περιφέρειας του ΝΒΑ. Από την άλλη, οι εκπρόσωποι του Κλίβλαντ υπέστησαν την 27η ήττα τους σε 44 αγώνες και έμειναν 4.5 επιτυχίες μακριά από την προνομιούχα οκτάδα της Ανατολής.

Ολυμπιακή Φλόγα: «Είναι το σύμβολο της ελπίδας» σύμφωνα με τον Μπαχ
Basketball Champions League: Πάει για ιστορική πρόκριση το Περιστέρι - Game 3 με Βόννη | Ώρα, κανάλι
Euroleague: Βγαίνει ο αντίπαλος του Παναθηναϊκού AKTOR - Μάχη Μακάμπι με Μπασκόνια
Μεταγραφές, Γιουβέντους: Περιζήτητος ο Ραμπιό