Ασταμάτητος ο Άντερσον στο Ορλάντο

Επτά τρίποντα πέτυχε ο Ράιαν Άντερσον στο 103-93 των Ορλάντο Μάτζικ σε βάρος των Φίνιξ Σανς.

Οι γηπεδούχοι ήθελαν να ξεπεράσουν άμεσα την προγενέστερη ήττα από τους Σικάγο Μπουλς και πέτυχαν ακριβώς αυτό κόντρα στους «ήλιους». Εκμεταλλεύτηκαν κυρίως την ευστοχία τους στα τρίποντα, αφού πέτυχαν 11/23.

Μάλιστα, ο Άντερσον σημείωσε επτά από αυτά σε δώδεκα προσπάθειες και άθροισε 29 πόντους. Σαν να μην έφτανε ο βασικός φόργουρντ των γηπεδούχων, ο Ντουάιτ Χάουαρντ είχε 28 πόντους και 16 ριμπάουντ. Εν ολίγοις, ο αγώνας κρίθηκε από το τρίτο 12λεπτο, το οποίο έληξε 81-62.

Ακόμα, ο Γκλεν Ντέιβις σημείωσε 16 πόντους, ενώ ο Τζέι Τζέι Ρέντικ είχε δέκα. Από την άλλη, ο Τζάρεντ Ντάντλεϊ πέτυχε 17 πόντους, αλλά οι 13 από αυτοί ήταν στο πρώτο μέρος. Στους δώδεκα, όλοι στο πρώτο ημίχρονο, έμεινε ο Στιβ Νας, ενώ ο Ρόμπιν Λόπεζ είχε 14. Σε κακή βραδιά ήταν οι Τσάνινγκ Φράι και Γκραντ Χιλ, ενώ ο Μάρτσιν Γκόρταν υστέρησε φανερά απέναντι στον πρώην συμπαίκτη του, Χάουαρντ. Η διαφορά μειώθηκε, πάντως, από τους αναπληρωματικούς των Σανς στο τέταρτο 12λεπτο.

Με την δεύτερη σερί ήττα τους, οι εκπρόσωποι του Φίνιξ άθροισαν 24 σε 47 αγώνες και απέχουν πλέον δύο επιτυχίες από την προνομιούχα οκτάδα της ανατολικής περιφέρειας του ΝΒΑ. Αντίθετα, οι Μάτζικ «ανέβηκαν» στο 30-18 και αποσπάστηκαν ακόμα περισσότερο στην τρίτη θέση της Ανατολής.

Ολυμπιακός: Συγκινητική στιγμή στην Πόλη - Η αγκαλιά του μπαμπά Τζολάκη στον ήρωα της πρόκρισης